jaar verder is het in bepaalde kringen opeens "in" om Normaal goed te vinden. Hoe langer een band bestaat, hoe meer dat in je voordeel gaat werken. Het enige wat je ervoor hoeft te doen is blijven bestaan. Na verloop van tijd word je een instituut. Nederland is een klein land. Als er prijzen zijn te vergeven, kom je automatisch een keer aan de beurt voor een Gouden Harp of een Gouden Notenkraker. Tv-programma's zijn op een goed moment door hun Bekende Nederlanders heen, dus dan vraag je Bennie Jolink of hij wil komen.' Nederland is een klein land Als er prijzen zijn te vergeven, kom je automatisch een keer aar He heurt voor een Gouden Harp of een Gouden Notenkraker' Jachttafereel De tv-show rond hem werd één groot compliment - niet iets waarop Jolink zat te wachten. Op de uitkomst van het programma is hij niettemin apetrots. Jolink mocht een Amsterdamse tram beschilderen, mits hij de kosten ervan (30.000 gulden) zelfbijeen zou brengen door het geven van een concert in Paradiso. 'Vond ik een eer. Zo'n tram met mijn schilderwerk: het is heel tastbaar. Andere beschilderde Amsterdamse trams worden betaald door de gemeenschap. Ik moest het zelf verdienen. Normaal duurt het ongeveer vier weken voor zo'n tram is beschilderd, ik moest het doen in vier dagen. Helemaal mooi is dat hij nog steeds rijdt; veel langer dan de bedoeling was.' Het jachttafereel waarmee Jolink de tram opsierde bekoorde niet iedereen. Het 'politiek correcte' protest van de Amsterdamse SP- fractie en de Stichting Faunabescherming tegen deze 'verwerpelijke propaganda van de jacht' was vergeefs. De Amsterdamse gemeenteraad wenste de 'artistieke vrijheid' van de kunstenaar niet te beknotten. Jolink zegt ervan te 'genieten' als hij wat mensen op stang kan jagen. Vooral als de domheid van anderen hem ook nog eens in de kaart speelt. 'Ik was die lui bijzonder dankbaar toen ze aan de bel trokken. Jammer dat ze de stommiteit van hun protest plotseling inzagen. "Nu houden we erover op," riepen ze, "want mijnheer Jolink krijgt precies waarom het hem allemaal is te doen: gratis publiciteit voor zijn nieuwe cd.'" - Is dat niet een wat al te negatieve benadering? 'Al die aandacht, al die prijzen: eerlijk gezegd veeg ik m'n reet ermee af. Nou ja, ik probeer het wat te relativeren. Ik heb een verschrikkelijke hekel aan opscheppen.' bierzuipende boerenpummels', tegenwoordig slaan de media de armen innig om Normaal heen. Het 'establishment' lijkt in een poging de miskenning van voorheen goed te maken Jolink bijna dood te knuffelen. Jolink moest wel even slikken, zegt hij, toen Astrid Joosten hem een jaar geleden het middelpunt maakte van het prime time zaterdagavondprogramma De show van je leven. 'Bizar. Het begint ermee dat burgemeesters ons verbieden op te treden omdat we te ruig zijn en schunnige taal gebruiken. Als mensen er tien jaar later achterkomen dat ik het hele alfabet uit m'n hoofd ken, zeggen ze "hé, je bent heel anders dan we dachten." Nog weer tien 230 AJAX MAGAZINE JUNI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 230