'Nou Ben, zeg het eens, wat vind jij ervan?' Na 25 jaar Normaal vindt Bennie Jolink het nog steeds fantastisch dat hij maar drie woorden ('Ik zeg Oe...') nodig heeft om het publiek in extase te brengen. Zoiets is ultiem genot, zegt Jolink, maar dan in iets andere woorden. De provincie ligt aan zijn voeten, maar de voorganger van het massaal beieden 'Anhangerschap' heeft intussen ook tijd gevonden wat andere dingen te doen. Een Soloplaat bijvoorbeeld - en ditmaal niet in het Achterhoeks gezongen. Op Hemelvaartsdag 2000 schiet Jolink de kogel door de kerk: Normaal doorgaan of Normaal stoppen. In afwachting van 'de vergadering dienaangaande' blijft de rechtsback van FC HALVU (Hokers Aller Landen Verenigt U) 'deurdonderen'. 'Laat Jolink maar lullen, dat vindt-ie nog leuk ook.' De muzikant is geen muzikant. Bennie Jolink (52) enJJormaal doen met hun jjlampende roCfc wekelijks zalen en feesttenten koken, scoorden in 25 jaar tientallen hitsingles en even zoveel albums raoemt het boegbeeld van de groep nchzelf géén muzikant. Entertainer, zegt Jolink, is een benaming die hem beter past. Kunstenmaker, of grapjurk: ook goed. Niet dat hij zichzelf als 'muzikant' diskwalificeert. Want 'al ben je zo dom als beton, iemand weet van zichzelf echt wel of hij iets goed kan.' Nee, hij wil alleen maar aangeven dat hij op een andere manier is betrokken bij Normaal. De 'anderen', zegt Jolink, zijn rasmuzikanten; de 'anderen' zijn jongens die 't liefst zeven keer per week op het podium staan. 'Ik schrijf de meeste nummers, ontwerp de hoezen, het toneel en de merchandising.' Wat hij niét zegt is dat hij ook uithangbord, woordvoerder én voorganger is van de religie die Normaal heet. Een geloof dat er als zoete koek ingaat: in de loop der jaren hebben zich PE PMItENSEAANPEft door Rik Planting foto's Wanda Tuerlinckx ettelijke duizenden fans tot het Anhangerschap bekeerd - hondstrouw en bloedfanatiek. En dat is, erkent Jolink, toch waar het allemaal om draait. Om het te ervaren, zegt hij, moet je naar een optreden van de groep. 'Niet om naar de band te kijken, maar om het publiek te zien. Vreugde, enthousiasme, ware liefde. En die liefde is wederzijds.' Jolink begrijpt er daarom ook niets van als mensen hem vragen of het niet strontvervelend is om altijd maar weer Oerend Hard te spelen. Je moet erbij zijn, zegt hij, om te zien wat er gebeurt als hij inzet met 'Ik zeg Oe...'. 'Dat is neuken. Dat is motorcross. Dat is rock 'n' roll. Allemaal prachtig. Seks, sport en rock 'n' roll - daar draait het om in het leven.' Jolink is geen muzikant. Hij gebruikt, nee, misbruikt muziek voor zijn eigen doel. Dat is: feestvieren. Staat Normaal eenmaal op het podium, dan zal er feest zijn. Publiek en band samen. En als het publiek geen zin heeft, dan zal Jolink ze 'net zo lang om de oren slaan' tot gebeurt wat hij wil. Jolink is een topsporter met de absolute wil tot winnen. 'Alles staat in dienst van een bruisende avond. Ik wil en zal de wedstrijd winnen. Ik kan totaal niet tegen mijn verlies.' Dienaangaande Bennie - Ben, Bernard, Buizen Beemd - Jolink wil alles graag een beetje 'normaal' bekijken. Noem het relativeren. Praten over zijn successen doet hij liever niet. 'Zo bijzonder is het allemaal niet.' Aan opscheppen en dikdoenerij heeft hij een bloedhekel. 'Hou ik helemaal niet van.' En echt heel verschrikkelijk vindt hij complimenten. 'Ik weet niet wat ik met ze aanmoet. Ik zal zelf ook nooit een compliment geven.' Pas geleden nog dook AJAX MAGAZINE JUNI 1999 221

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 221