Foto: George Verberne Johan Cruijff lanceert Dick van Dijk, wiens solo zal eindigen met een sierlijke val in het strafschopgebied. De door Gerrie Mühren benutte penalty brengt Ajax op 2-1. wedstrijd zo lang duurde vanaf de zijkant. Zijn elftal had gewonnen, 3-1. Nee, voetballen was niet leuk als je niet mee mocht doen. 'Maar als er voetbal op televisie is, wil je het wel altijd zien.' Zijn vader gaf nog niet op. 'Dan mag je toch ook niet meedoen?' 'Ja, maar dat is anders, dan kan je niet meedoen. Je kan toch niet door het scherm heenstappen, of wel soms?' Waarom begreep zijn vader dat nu niet. 'Als je er zelfbij bent en je mag niet meedoen, dan is het niet leuk. Snap je?' 'O, dan geef ik die kaartjes wel aan iemand anders,' zei zijn vader luchtig en draaide zich om. 'Welke kaartjes?' 'Voor Ajax. Tegen Arsenal. Olympisch stadion. Volgende week woensdag.' 'Wat? Nee! Ik bedoel, dat is natuurlijk weer heel iets anders. Anders dan met je eigen elftal, bedoel ik. Dan is het niet leuk! Naar Ajax is juist geweldig!' Zijn vader draaide zich lachend om en haalde twee tickets uit zijn binnenzak. 'Maar eerst moeten we vanmiddag jouw eigen elftal aanmoedigen. Juist als je geblesseerd bent moet je laten zien dat je er echt bij hoort! Dan pas ben je een echte teamspeler' 'Okee dan, vooruit,' gaf hij schoorvoetend toe. Bij de deur aarzelde hij even voor hij zijn jas aantrok. 'Je was toch niet echt van plan die kaartjes aan iemand anders te geven, hè?' Het stadion zag er indrukwekkend uit. Onwillekeurig greep hij zijn vaders hand. Dat had hij in geen jaren gedaan. Hij wilde zijn hand terugtrekken, maar zijn vader zei dat het in deze mensenzee verstandiger was dicht bij elkaar te blijven. 'Als we elkaar kwijtraken, gaan we naar dat café daar op de hoek. Begrepen?' Hij knikte. Dat zou nooit gebeuren. Ajax - Arsenal missen. Voor geen goud. Cruijff, Keizer, Swart, ze speelden vanavond allemaal! En hij was erbij. Europa Cup 1, kwartfinale, lichtwedstrijd tegen Arsenal. Uit Engeland! Bij de ingang kochten ze een programmaboekje. Voetje voor voetje schuifelden ze de trappen op, het stadion binnen. Hij las over de zegetocht van Ajax in het vorige seizoen. Over de finale in Londen, tegen Panathinaikos. Over Ruud Krol die niet mee kon doen, maar door zijn optreden als supporter toch zijn aandeel in de overwinning had gehad. Hij had het op tv gezien, hij wist het nog goed. Krol was een echte teamspeler, net als hij! Plotseling struikelde hij over de hakken van de man die voor hem liep. De rij was tot stilstand gekomen. Hij keek op uit het blaadje en verstijfde. Diep onder hem, in een zee van licht, lag het veld van zijn dromen. Hij was hier nog nooit eerder geweest, maar hij herkende het. Hier kwam hij al jaren. 'En? Zin om mee te doen?' vroeg zijn vader toen ze eenmaal zaten. 'Natuurlijk, maar het kan nog niet,' antwoordde hij met een serieus gezicht. 'Vandaag moet ik nog rusten van de dokter. Dat weet je toch?' De wedstrijd trok als in een roes aan hem voorbij. Het gezang van op de tribunes, het gejuich, de langgerekte kreten van spanning en teleurstelling die door het stadion trokken. Het was er allemaal alleen voor hem. En hij herkende het allemaal. De 2-1 overwinning was volgens hem mager, maar voldoende voor de uitwedstrijd over twee weken. In de trein naar huis waren ze het roerend met elkaar eens. 'Ajax zal daar in Londen heus niet opeens gaan verliezen,' wist hij zeker. 'En trouwens, over twee weken zou jij mee kunnen doen,' viel zijn vader hem bij. 'Dan is die blessure toch over?' 'Pap, daar ben ik toch nog te klein voor. Over een paar jaar misschien!' Diezelfde nacht nog won hij samen met Ajax de Europa Cup. In het stadion dat hij zo goed kende. Zijn moeder was erbij. En ze bleef de hele nacht. 212 AJAX MAGAZINE JUNI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 212