WÈÊmËm iijiif Foto: Spaarnestad Fotoarchief bijvoorbeeld bij atletiekwedstrijden en paardenrennen. In tegenstelling tot de huidige cups werden zij niet van edelmetaal gemaakt, maar van terracotta. Er werd bovendien geen champagne uit gedronken. Men vulde ze daarentegen met kostbare olijfolie, geperst uit de oogst van speciale, heilige boomgaarden. Een deel van die olie werd aan de goden geofferd, de rest kon de winnaar verkopen. Ook voor de grote oren van de cup is leentjebuur gespeeld bij aardewerk uit de oudheid, en wel bij de zogeheten kantharos, een Etruskische drinkschaal uit de zesde eeuw voor Christus, met soortgelijke uitgerekte hengsels. Daarmee kon je de schaal stevig vasthouden en naar de mond brengen. De Europa Cup 1 is 74 centimeter hoog, 40 centimeter breed en weegt zo'n acht kilo. Een originele beker kost ongeveer 70.000 gulden, een kopie 7.500 gulden. Hij is gemaakt van door en door sterling-zilver (voor de kenners: 925 promille) en een origineel exemplaar is ook nog verguld van binnen. De huidige beker is de vijfde originele. Volgens de reglementen van de UEFA wordt de beker het eigendom van elke club die hem vijf keer wint öf drie keer achtereen wint. Dat betekent dat alleen Real Madrid (7x), AC Milan (5x), Ajax (4x) en Bayern München (3x) zo'n origineel exemplaar in hun bezit hebben. Andere clubs kregen hem slechts een jaar in bruikleen. Daarna moest hij terug naar de UEFA en konden ze een replica bestellen. De beker die in Feyenoords Home of History staat, is dan ook een kopie. De 'oude' Europa Cup 1, hier in handen van (v.l.n.r.) Eusebio, trainer Guttman en Coluna van Benfica, dat Real Madrid met 5-3 had verpletterd (2 mei 1962). In 1967 werd deze cup vervangen door de huidige 'beker met de grote oren'. Het Ajax Museum is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur, behalve op de dagen waarop Ajax een thuiswedstrijd speelt. De entree bedraagt 12,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar, 65+-pashouders en groepen van minimaal 20 personen betalen flO,- p.p. Een bezoek aan het museum kan gecombineerd worden met een rondleiding door de Amsterdam ArenA. Voor inlichtingen en reserveringen: 020-3111333. AJAX MAGAZINE JUNI 1999 207

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 207