De Europa Cup 1 Een mengelmoes van keramiekvormen In de rubriek Museumstukken worden voorwerpen belicht die er om een of andere reden uitspringen. Deze keer is dat een trofee die alleen is voorbehouden aan de sterksten: de Europa Cup 1Ajax bezit er vier van: één echte en drie kopieën. Ze zijn alle te bewonderen op de eerste verdieping van het museum. De eerste keer dat er zich in Nederland een Europa Cup bevond, was op 2 mei 1962. In het Olympisch stadion in Amsterdam werd toen de zevende Europa-Cup-1-finale gespeeld, tussen Real Madrid en Benfica. De Spanjaarden hadden al vijf Europa Cups in de prijzenkast staan, maar waren inmiddels een wat bedaagde ploeg, met oude sterren als Feren^ Puskas, Alfredo di Stefano en Gento. Benfica daarentegen zat boordevol nog jonge talenten, zoals Eusebio, Coluna en Simoes. De wedstrijd verliep sensationeel. Real Madrid kwam twee maal op een voorsprong, maar Benfica maakte die even zo vele malen ongedaan. Uiteindelijk wonnen de Portugezen met 5-3 en mochten zij de beker mee naar Lissabon nemen. De tweede keer dat de Europa Cup 1 Nederland aandeed was zeven jaar later en ditmaal bleef hij er vier jaar, eerst bij Feyenoord, in 1970, en daarna, van 1971 tot 1974, bij Ajax. De cup zag er alleen anders uit: groter, breder en met twee reusachtige oren. Nadat de oorspronkelijke beker namelijk in 1966 aan Real Madrid was overhandigd, besloot de toenmalige secretaris-generaal van de UEFA, Hans Bangerter, een nieuw ontwerp te laten MUSEUMSTUKKEN door Carel Berenschot maken. Hij wendde zich hiervoor tot een specialist in het Zwitserse Bern. 'Ik was nog een jonge goudsmid,' vertelt Jürg Stadelmann. 'Ik herinner mij dat mijn vader en ik naar het kantoor van Hans Bangerter gingen en daar de vloer bedekten met verschillende ontwerpen. Bangerter bekeek ze en gaf er meteen commentaar op, zoals: "De Bulgaren vinden de voet van deze beker leuk, maar de Italianen hebben het liefst de bovenkant van die beker daar, terwijl de Duitsers juist die andere willen hebben." We waren het met elkaar eens dat we een klassiek ontwerp wilden, maar verder werd de beker uiteindelijk als een i puzzel in elkaar gezet. Een stukje van het ene ontwerp, een partje van een andere tekening, en ga zo maar door. Een edelsmid wil iets moois te maken, als het even kan een echt kunstwerk, maar wat hier uitkwam was een mengelmoes van keramiekvormen en eigenlijk een wanproduct. Toch vind ik het een mooie cup en ik denk dat iedere voetballiefhebber ervan houdt.' Amfora Als gezegd is de basisvorm van de beker klassiek. Daarmee sluit hij aan op een lange artistieke traditie, die teruggaat tot de amfora, een langwerpige hoge vaas met een grote buik. Amfora's fungeerden ten tijde van de Grieken al als sporttrofee, 206 AJAX MAGAZINE JUNI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 206