VARIA Foto's: C Kortbeek Op weg naar de finish van het open Nederlands kampioenschap 1998. De winnaar Jonny Luijten uit België na de race over 10 km die hij aflegde in een tijd van 17 minuten en 40 seconden. Een van de moeilijkste periodes in het leven van een voetballer is de tijd die nodig is om na een blessure terug te komen op het oude niveau. Een verkeerde beweging, een te laat ingezette sliding, in een flits is het gebeurd en soms duurt het maanden voor de bal er weer aan te pas komt. Geduld en doorzettingsvermogen zijn in die tijd van cruciaal belang. Bij Ajax wordt een speler omringd door de medische staf en waar nodig door tal van externe specialisten. Alles is er tijdens het revalidatieproces op gericht om de speler zo optimaal mogelijk terug te brengen op het veld, waar Bobby Haarms voor de laatste, letterlijk loodzware loodjes zorgt. Als geen ander kent en onderkent Ajax het fenomeen revalidatie. Vandaar dat is besloten de sportafdeling van het Revalidatiecentrum Amsterdam (RCA) te steunen. In het Revalidatiecentrum aan de Overtoom wordt geprobeerd een revalidant, die na een ongeluk of andere catastrofe min of meer gehandicapt verder moet leven, zo optimaal mogelijk in de maatschappij terug te brengen. Vaak vergt dat vele maanden, soms zelfs jaren, om van geduld en doorzettingsvermogen nog maar te zwijgen. Ook hier gaat het om rendement en kwaliteit, niet om doelpunten en spelniveau maar om het creëren van een zo gunstig mogelijke uitgangspositie om het leven weer op te pakken. Sport en spel spelen in dat proces een essentiële rol. In de sport worden grenzen verkend en verlegd: fysiek en mentaal. Dat geldt ook voor de gehandicapte sporter, die in het begin natuurlijk op tal van onmogelijkheden stuit, maar langzamerhand ook nieuwe mogelijkheden ontdekt. Door te sporten beleef je niet alleen veel lol, maar kom je vaak ook een 'stap' verder. De erkenning en steun van Ajax voor de activiteiten van de sportafdeling van het RCA betekenen voor de sporters en begeleiders in het RCA een enorme stimulans. Zaterdag 25 september organiseert het RCA voor de derde keer de Vondelparkrace. Het Vondelpark is de riante achtertuin van het Revalidatiecentrum en de plek waar revalidanten zich opnieuw met de wereld kunnen verzoenen. Hier ervaart men dat het leven in een rolstoel van een volstrekt andere orde is. Dat gebeurt niet ergens in verafgelegen bossen maar midden in de drukte van de moderne stad. De RCA Vondelparkrace is een prestatietocht en een wedstrijd voor wheelers en hand-bikers (met de hand aangedreven rolstoelen en fietsen) met als belangrijk onderdeel het open Nederlands kampioenschap handbiken over 10 kilometer. Het is de dag waarop persoonlijke records sneuvelen en snelheden van bijna 40 kilometer per uur op basis van armkracht worden gerealiseerd. De oprichters van het Vondelpark - het park dateert van 1865 - zouden van pure schrik een goed heenkomen in de struiken hebben gezocht. Zij waren absoluut niet gewend aan dergelijke snelheden, laat staan de aanblik van gestroomlijnde ligfietsen, hypermoderne rolstoelen en aërodynamische pakken en helmen. Rectificaties In Ajax Magazine 7 is een tweetal storende fouten geslopen. De auteur van het interview met Fred Grim is niet Jeroen van den Berg maar Raymond Bouwman. Bij het gedicht 'Ajax overwint de mist en Liverpool' van Chris Willemsen is de tekst van een vorige aflevering uit de serie 'Bewaarde betoveringen' blijven staan. De juiste tekst is in dit Ajax Magazine afgedrukt (pagina 217). AJAX MAGAZINE JUNI 1999 191

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 191