Gematigd tevreden over eerste jaar veteranen De spelers die jarenlang het vierde elftal van de amateurs vormden, kwamen dit jaar voor het eerst uit in de veteranenklasse. Helemaal voorspoedig verliep het seizoen niet. Belangrijke spelers als Dick Schoenaker, Gerard Spanjaard en Keje Molenaar raakten geblesseerd en zelfs Sjaak Swart speelde niet zoals we van hem gewend zijn. Toch kijken trainer Henk Buskermolen en speler/leider Joop Leeuwendaal gematigd tevreden terug. Is het alweer zo lang geleden? Henk Buskermolen (74), trainer van de veteranen van Ajax, verbaast zich er zelf over. 'Ik speelde in 1943 mijn eerste wedstrijd voor Ajax,' zegt hij. 'Niet te geloven dat dat alweer 56 jaar geleden is. Ik weet het nog precies. Het was een jaar voor de hongerwinter en er werd nog gewoon gevoetbald in Nederland. Ik was midvoor in die tijd. Zo heette dat toen nog.' Voetballen was een gevaarlijke bezigheid in de oorlogsjaren, maar Buskermolen waagde het er toch op. 'Ik moest me eigenlijk melden voor de arbeidsinzet in Duitsland, maar dat heb ik niet gedaan. Het was linke soep hoor, om te voetballen. De Duitsers konden me elk moment van het veld halen.' Buskermolen praat eigenlijk liever niet over zijn actieve voetbalcarrière. Het heeft al in zoveel bladen gestaan, de mensen weten het inmiddels allemaal wel. Meer plezier beleeft hij aan spreken over zijn trainersloopbaan. En het moet gezegd: die is imponerend. Ondanks het feit dat hij relatief laat, op 40-jarige leeftijd, begon. 'Ik ben nu 34 jaar trainer,' vertelt Buskermolen. 'In die tijd heb ik nogal wat clubs gehad. Ik ben bijvoorbeeld vier jaar ZATERDAG VETERANEN door Erik Brouwer foto's Louis van de Vuurst trainer geweest bij Aalsmeer en ik heb vier jaar het eerste elftal van Huizen getraind. Met die club ben ik kampioen geworden van de eerste klasse en uiteindelijk zelfs algeheel amateurkampioen. Dat zie ik wel als een van de grootste successen.' Buskermolen begon zijn trainersloopbaan bij het inmiddels ter ziele gegane Argonauten uit Sloten. Vervolgens ging hij een paar jaar aan de slag bij Vlug en Vaardig op sportpark Ookmeer. En toen ook daar successen werden behaald, belde zijn oude club Ajax om hem te verzoeken of hij terug wilde keren als trainer. Natuurlijk wilde Buskermolen dat en hij bracht het grootste deel van zijn trainerscarrière door bij die club. 'Van 1969 tot 1974 was ik trainer van Ajax 3, samen met Han Grijzenhout. Dat was eigenlijk het eerste amateurteam. Daarnaast trainde ik wat jeugdelftallen. Zo ging dat toen nog.' Hoewel het eerste seizoen van Ajax' veteranenelftal niet helemaal voorspoedig verliep, kijken trainer Henk Buskermolen en speler/leider Joop Leeuwendaal toch gematigd tevreden terug. In 1990 zette Buskermolen een punt achter zijn imposante trainersloopbaan. Het was mooi geweest en er waren geen uitdagingen meer. Maar in september van dat jaar ging alweer de telefoon. Of hij alsjeblieft trainer wilde worden van het vierde amateurelftal van Ajax? Dat wilde hij wel, want zeven van de spelers die hij in 176 AJAX MAGAZINE JUNI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 176