iiiïU^piiUlP lii.Uipimi "HUMPHH" I Trainer Jan Olde Riekerink (links) verlaat de A1 om volgend seizoen plaats te nemen naast Jan Wouters bij het eerste elftal. Voor leider Cas Harms (rechts) betekent de verschuiving in het trainersgilde een hereniging met oude bekende John van 't Schip. hangen de spelers erg aan elkaar. Ze zijn concurrenten, maar gaan wel goed met elkaar om.' Motivatie Afscheid nemen doet pijn en dus is vertellen dat een speler Ajax moet verlaten een van de moeilijkste dingen voor de leidinggevenden. Toch had Olde Riekerink er dit seizoen minder moeite mee dan de afgelopen vijfjaar toen hij lagere elftallen onder zijn hoede had. 'Bij de oudere jongens kan tijdens de trainingen veel beter aangegeven worden wat zij niet goed doen. Bij de jongste kinderen doe je dat niet. Dan wissel je altijd maar door en geef je ze altijd de kans. Door taal kan vaak niet genoeg duidelijk gemaakt worden omdat ze nog te veel beïnvloed worden door de mening van de mensen die heel dicht bij hen staan. Dan is het dus veel moeilijker om te zeggen dat iemand weg moet. Als nu, bij de Al, een jongen reageert alsof hij nooit verwacht had dat hij weg moest, kan ik mezelf dat verwijten. Dan heb ik het hem tijdens het seizoen niet goed duidelijk gemaakt. Dat is mijn taak. Zo heeft bijvoorbeeld Rubin van der Veen met kerst helemaal niet gehoord dat hij weg moest, maar hij had wel een vermoeden en dat vind ik goed. Als het goed is, moeten ze rond die tijd wel weten welke richting het opgaat. Het is op deze leeftijd ook belangrijk dat ze daar duidelijkheid in hebben. Bij die jongere kinderen moet je oppassen dat je de motivatie niet onmiddellijk weghaald. Bij de Al is die motivatie er toch wel omdat ze ergens anders nog een contract kunnen afdwingen. Het blijft echter altijd moeilijk. Voor een heleboel jongens is het hun duppie en het eindstation.' Cas Harms heeft de indruk dat het moeten vertrekken bij Ajax de laatste jaren gemakkelijker geaccepteerd wordt door de jongens. 'Misschien wel omdat zij ergens anders een paar centen kunnen verdienen. Vroeger kwamen spelers uit de Al of het tweede elftal bijna alleen als amateur nog aan de bak. Tegenwoordig is dat absoluut niet meer zo. Dat zal schelen bij de verwerking van de teleurstelling. Zoals het nu gaat, is het beter dan wanneer je op elkaar gaat lopen schelden. "Waarom mag ik niet blijven en hij wel?" Dat had je vroeger nog weieens. Maar die teleurstelling praat je niet weg. Dat is onzin.' Makelaars De trainer en de leider van de Al kijken met gepaste trots terug op dit seizoen. Daarmee slaan zij alle kritiek in de wind die de jeugdopleiding dit jaar te verduren kreeg. 'We dit zijn jaar geen kampioen geworden, terwijl we dat zeven jaar achtereen wel zijn geweest,' zegt Harms. 'Mede daardoor zal de kritiek wel gevoed zijn. Maar mensen weten niet wat er intern allemaal gebeurt. Als ze dat zouden weten, zouden zij net zo trots zijn als wij.' De buitenwacht kijkt volgens hem alleen maar naar de ranglijst. 'Als je mij het meest getalenteerde elftal zou laten kiezen, zou ik ons elftal kiezen,' vult Olde Riekerink zijn leider aan. 'We hebben met twee B-junioren gespeeld: Youssouf Hersi en Kwame Quansah. De jongens uit het buitenland hebben ook allemaal een contract afgedwongen. Dat is toch ook iets heel bijzonders. Het zijn toch ook enorme risico's die de club genomen heeft. Ik verwacht de komende drie, vier jaar heel veel van de jeugdopleiding. Er loopt zoveel echt talent rond.' Harms: 'In elke ploeg lopen er wel een paar. Uiteindelijk moeten al die talenten samenkomen. De tijd zal het leren. Ie bent tegenwoordig zo afhankelijk van makelaars die de jongens de kop gek maken. Die zorgen vaak dat de spelers al weg zijn voordat ze hier zijn uitgegroeid. Zo kon Daniel Cruz bijvoorbeeld al naar Real Madrid. Iemand werd op zijn spoor gezet, maar hij heeft er duidelijk voor gekozen om bij Ajax te blijven. De speelwijze beviel hem. Cruz hebben we voorlopig dus kunnen behouden. Als je de groep zeer talentvolle jeugdspelers die we nu hebben bij elkaar ziet, heb je een fantastische ploeg over een paar jaar.' Harms, die sinds 1975 bij de jeugd zit en sinds 1980 verbonden is aan de Al, zal met dat elftal ook volgend seizoen weer werken. Jan Olde Riekerink niet. Hij neemt na zes jaar afscheid van de jeugdopleiding en wordt de nieuwe assistent-trainer van Jan Wouters. Volgend seizoen zal John van 't Schip de Al onder zijn hoede hebben. 162 AJAX MAGAZINE JUNI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 162