Afscheid Zoals ieder seizoen kende ook dit voetbaljaar weer een slot waarin de pijn van afscheid nemen voelbaar was. De Laatste Thuiswedstrijd van Ajax is in de laatste tien jaar een begrip geworden omdat bij die gelegenheid vanuit de club maar ook vanaf de tribunes aandacht werd geschonken aan de voetballers die hun heil elders gingen zoeken of hun loopbaan besloten. Dat leverde mooie, vaak emotionele taferelen op. Zo kreeg het afscheid van Stefan Pettersson eeuwigheidswaarde, sterker, het werd een eikpunt voor het afscheid nemen. 'Net zo mooi als het afscheid van Stefan Pettersson', 'bijna net zo mooi als het afscheid van Stefan Pettersson', 'nóg mooier dan het afscheid van Stefan Pettersson'... We zagen Frank Rijkaard onder bloemen bedolven worden, we constateerden met afgrijzen hoe supporters van een bezoekende club het stijlvolle vaarwel van Michael Laudrup trachtten te verstoren. Meer dan in een verder achter ons liggend verleden ooit het geval was, besteedde de club aandacht aan de massale afscheidsgroet aan de Ajax-zonen. Omdat Ajax vindt dat dat zo hoort, omdat Ajax vindt dat iedere speler die zich heeft ingezet voor de club, op de goede manier moet worden uitgezwaaid. Adel verplicht en Ajax is zich daar niet alleen van bewust, het wil er alles aan doen om die verplichting na te komen. Over het algemeen gaat dat heel goed, de buitenwereld is eraan gewend en rekent er zelfs op dat de Laatste Thuiswedstrijd van Ajax iets bijzonders oplevert. De club heeft zijn eigen maatstaf bepaald. Soms gaat dat ook fout. Dan kunnen zakelijke aspecten het met een passend cadeau ondersteund 'Het ga je goed' in de weg staan. Wanneer er nog geen duidelijkheid is of een waarschijnlijk vertrek bij de club definitief is, is het meteen praktisch onjuist om afscheid te nemen. Ook wanneer je op je klompen kunt aanvoelen dat voor deze of gene speler deze Laatste Thuiswedstrijd van Ajax inderdaad zijn slotoptreden inhoudt. Er bestaat dan een frictie tussen de zakelijke kant van het voetbal en de emotionele kant. De ene keer zijn de omstandigheden (bekend worden van een transfer, definitieve beslissing over het stoppen) je gunstig, de andere keer ongunstig gezind. Maar voorop staat dat Ajax zonder onderscheid des persoons de scheidende voetballers voor het grote podium van De Laatste Thuiswedstrijd van Ajax wil eren. Dit seizoen hebben op 16 mei, tijdens De Laatste Thuiswedstrijd van Ajax, tienduizenden in het stadion tranen geschreid bij het vaarwel van Danny Blind en Jari Litmanen. Twee grootheden uit de Ajax-historie, leest u daar de artikelen over onze club in het jaar 2025 nog maar eens op na. Twee spelers liepen toen op het veld die óók wisten dat zij weg zouden gaan. Van Mario Melchiot was het algemeen bekend. En hij werd niet direct betrokken, hij werd niet naar voren geschoven om zijn supporters uit te zwaaien. Dat was een fout die Mario, het publiek, maar zeker ook de club Ajax pijn heeft gedaan. Mario, die zo'n elf jaar bij Ajax speelde en zich vanuit de jeugd naar boven knokte tot in het eerste elftal, verdiende uiteraard dezelfde warmte en genegenheid als bijvoorbeeld Litmanen en Blind. Het hiaat dat na afloop van De Laatste Thuiswedstrijd van Ajax zichtbaar was op het veld, zal bij een passende gelegenheid worden hersteld. Dat is Ajax aan Mario verplicht. Iets anders ligt het ten opzichte van Edwin van der Sar. Hij liep na Ajax - RKC zijn FotoLouis van de Vuurst 116 AJAX MAGAZINE JUNI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 116