Spartak Moskou - Ajax 1 -0 Udinese - Ajax 2-1 (4 november 1997) WÈÊÊÈÈÊÊÊL— Foto: Louis van de Vuurst Wat hoe dan ook rest, is een wellustige nostalgie. Waarschijnlijk zal er tijdens alle festiviteiten rond Blinds afscheid een poging worden ondernomen hem tot een nieuwe Mister Ajax te bevorderen, zoals dat ook vergeefs bij Stefan Pettersson is getracht. Mister Ajax zal Sjaak Swart blijven en niemand anders, maar hij hoort Danny Blind over (17 maart 1998) 'Thuis met 1-3 verloren, maar op alle manieren probeer je als aanvoerder het geloof erin te houden. Direct en via de media, in de hoop dat dat weer in de groep terechtkomt. Maar de nekslag was de derde tegengoal in de ArenA geweest. Over de amateuristische manier waarop we die tot stand lieten komen kan ik me nog staads opwinden. En in Moskou kregen we ook weer in het begin een gouden kans! Ze waren er rijp voor, hoe gek dat ook klinkt. En waar je ook aan denkt, dat is die serie wedstrijden waarin je je op het laatste moment nog gered hebt, zoals tegen Grasshopper Club in Zürich. Het was toch weer een kwartfinale, zo slecht deden we het nu ook weer niet. De normen zijn wat Ajax betreft hoog gesteld.' bij de voorlaatste succesperiode. De voorlopig laatste fase van de roem werd geleid door Blind, die zich daarmee alle recht heeft verworven te worden tot de icoon van de club. Kleingeld Voor de met 1-0 verloren thuiswedstrijd tegen Vitesse werd er gecollecteerd voor een publiek afscheidscadeau voor 'onze eminente aanvoerder'. Een man stopte verschrikt voor de groene bus. Hij keek vermoeid als iemand die al aan de kanker en het rode kruis had gegeven. 'Voor Danny Blind', luidde het goede doel volgens de collectant die in de supporterswereld bekend staat als opa. De man zocht in zijn knip. 'Ik heb geen kleingeld,' zei hij. 'Alleen maar een joetje.' Bij zijn buurvrouw probeerde hij vergeefs te wisselen. Zegge tien gulden. Voor vijf kampioenschappen, vier nationale bekers, drie nationale Supercups, een Europese Danny Blind over 'Weer een die past in een rijtje "weggesleept voor de poorten van de hel". Van der Sar verrichtte onwaarschijnlijke reddingen, zelfs een keer dat ik me praktisch al naar de middencirkel draaide bij een schot van Amaruso. Die moest zitten, maar Sar hield hem eruit. Voor Udinese, al een paar jaar topper in Italië, was het in alle opzichten de wedstrijd van het jaar. Ze vonden verliezen heel erg, maar het was toch minder erg, want het was tegen Ajax. Dat zegt iets over Ajax. Aan die status gaan we hier wel eens voorbij.' Supercup, een UEFA Cup, een Europa Cup voor bekerwinnaars, een Europa Cup voor landskampioenen en een Wereldbeker. Alleen omdat de buurvrouw niet kon wisselen doneerde de man uiteindelijk toch het tientje. Als dank voor al het succes. In Nederland doen we helaas zo min mogelijk aan helden. Daarom is er hier ook niets aan. Een held is een voorbeeld; een droom; een onhaalbaar ideaal. Onwenselijk en onmogelijk in het poldermodel. Aan die penalty in Tokio wordt schandalig weinig gerefereerd. De goal van Kluivert tegen Milan zie je gemiddeld om de drieënhalve dag op tv, terwijl het beslissende doelpunt tegen Grêmio ligt te schimmelen in de krochten van het Media Park. Het zal er nog een keer uitkomen, als Danny Blind zijn afscheidswedstrijd heeft gespeeld en de sportrubrieken versuft op zoek gaan naar glorieuze momenten van de Hollandse Baresi. De voetballer in kwestie doet er op zijn beurt ook alles aan om het heldendom te ontlopen. En zo zal Blind, ontroerd of niet, zich ook nu weer verbaasd hebben over de collectieve dankbaarheid die hij bij zijn vaarwel over zich zag worden uitgestort. De Belgen smalen immer over de dikke nek van den Ollander, maar dat is alleen maar juist vanuit het perspectief van een minderwaardigheidscomplex. In alle nuchterheid moeten we vaststellen dat we in Nederland de heroïsche realiteit uit het oog hebben verloren. We gaan gebukt onder een meedogenloze bescheidenheid. Grauwe staar belemmert ons het zicht op de redeloze trots. Blind zijn wij. 100 AJAX MAGAZINE JUNI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 100