Gïl KRONIEK Kampioen worden we dit jaar niet, die prijs bewaren we voor volgend seizoen wanneer Ajax 100 jaar bestaat. Nu gaat de titel een keer naar Rotterdam. Welk succes we wel boeken, is zo half april nog moeilijk te zeggen. Er liggen nog kansen, maar het wordt lastig. Het feest ter ere van Johan Cruijff staat in schril contrast met de wetenschap dat er al te veel punten verloren zijn gegaan. Bovendien stemt het aangekondigde vertrek van Jari Litmanen ook niet tot vrolijkheid. Wat staat ons nog meer te wachten dit seizoen? 'Kijk maar om je heen. Elke club heeft zijn pieken en dalen,' zegt voorzitter Van Praag in Sportweek. 'Maar vanwege de fantastische jaren die achter ons liggen, is de huidige dip gevoelsmatig veel groter.' Inderdaad, want wie praat er nog over het succes van vorig seizoen? Een seizoen waarin de dubbel werd veroverd. Er is na dat seizoen veel gebeurd. Er vond een WK plaats, Ajax kreeg te maken met blessureleed, de gebroeders De Boer wilden weg en Morten Olsen moest weg. Het was te veel voor een seizoen, ook voor een club als Ajax. In ieder geval bleven de resultaten uit en resultaten zijn nu eenmaal bepalend voor het succes van een club. Ajax zit nu even in de hoek waar de klappen vallen, maar daar zal de club zeker uitkomen. De geschiedenis heeft dat bewezen. De geschiedenis die op 6 april jongstleden in de ArenA herleefde met alle talenten uit door Tijn Middendorp dertig jaar Europa-Cuphistorie. De beste voetballers ter wereld voortgekomen uit de jeugdopleiding aan de Middenweg. Een opleiding waar Ajax tegenwoordig niet alleen op de Toekomst, maar ook over de grens met volle overtuiging aan werkt. Het Zuid-Afrikaanse Ajax Cape Town is al een begrip, maar ook in een land als Ghana geeft Ajax de jeugdopleiding gestalte. Ghana herbergt namelijk vele talenten. Niet alleen bereikte dit land de finale van het WK voor spelers onder de twintig jaar, ook wist Ghana het WK voor spelers onder de zeventien jaar te winnen. Wat dichter bij huis heeft Ajax een aandeel genomen in de Belgische fusieclub Germinal Beerschot. Dit alles met de bedoeling de jeugdopleiding nog meer te intensiveren en de wereldwijde uitstraling in stand te houden. Dat Ajax deze uitstraling nog steeds heeft, blijkt wel uit de woorden van de Argentijnse bondscoach Jorge Valdano. In Het Parool stak hij zijn bewondering niet onder stoelen of banken: 'Er kleeft iets van een mythe aan Ajax. De jeugdopleiding en het aanvallende spel zijn een voorbeeld voor allen. Ajax is de enige club ter wereld die de stijl belangrijker vindt dan het resultaat. Ajax gelooft in de bal.' Een prima ontwikkeling dus want aangezien het aantrekken van spelers tegenwoordig steeds lastiger wordt, zal het Maandag 1 maart Ajax en Germinal Beerschot Antwerpen bereiken overeenstemming over een minderheidsbelang van dertig procent dat Ajax in de Belgische fusieclub zal nemen. Na de oprichting van Ajax Cape Town in Zuid-Afrika is de samenwerking met Germinal Beerschot Antwerpen de tweede buitenlandse participatie van Ajax. Op een buitengewone vergadering betaald voetbal in Zeist blijkt dat alle 36 clubs uit het betaalde voetbal willen dat de persoonsgebonden clubcard niet meer als veiligeidsinstrument wordt gebruikt, maar hooguit nog als servicekaart. Dinsdag 2 maart Ajax brengt, net als PSV, Fortuna Sittard op de hoogte van zijn belangstelling voor Mark van Bommel. Beide clubs willen het 22-jarige Limburgse talent na dit seizoen overnemen. Vrijdag 5 maart Ajax maakt bekend dat Ferdi Vierklau per direct deel uitmaakt van de selectie van Jan Wouters. De vijfentwintigjarige verdediger speelde voor zijn transfer naar Ajax bij het Spaanse Tenerife. Ajax besluit de Amstel-Cupwedstrijd FC Zwolle - Ajax, die gepland staat op 11 maart, live op de schermen in de Amsterdam ArenA uit te gaan zenden. Omdat het stadion van Zwolle een beperkte capaciteit heeft, is er een klein aantal kaarten (ruim vierhonderd) beschikbaar voor Ajax- supporters. Met het uitzenden van de wedstrijd in de ArenA wil de club de eigen aanhang een alternatief bieden. Om de problematiek rond de AJAX MAGAZINE MEI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 92