Van Bockel (midden) lacht naar de camera. Ajax is op weg naar Tirana voor de wedstrijd tegen Nendori (september 1970). Foto: ANP 'Waarom heeft Neeskens een tijd in Zwitserland gezeten? Waarom heeft Piet Keizer vijftien jaar niet over voetbal willen praten? Ze moesten bijkomen van hun voetballoopbaan. Ze waren door anderen op een voetstuk geplaatst en er daarna weer afgezet. Dat moesten ze verwerken. Je kan beter jezelf op een voetstuk plaatsen, dan kun je er zelf ook afstappen. Kijk, als je goed kan voetballen is dat gewoon. Als je goed kunt timmeren, is dat ook gewoon. Ik kon er nooit tegen als mensen op verjaardagen over voetbal begonnen te praten. Doe toch gewoon, dacht ik dan. Cruijff is wél gewoon gebleven, daarom is hij voetballer van de eeuw geworden en niet Maradona. Cruijff was eigengereid maar hij kwam ook voor je op.' Missie 'Ik ben me nooit zo bewust geweest van mijn voetbalcarrrière. Pas nu vallen veel Foto: Yvonne Witte 24-5-1970: ADO - Ajax 1-1 (0-0) Scoreverloop: 50. De Puyt 1-0, 80. Haan 1-1 Scheidsrechter: Boosten Toeschouwers: 21.000 ADO: Thie; Van den Burch, De Zoete, Mansveld, De Caluwé; Advocaat, Korevaar, Vos; Berg (Van den Oever), Holström, De Puyt Ajax: Stuy; Suurbier, Vasovic, Suurendonk, Krol; Rijnders, Sondergaard, HaanSwart (Van Bockel), Cruijff (Pronk), Keizer dingen op hun plaats. Weet je wanneer ik het even moeilijk heb gehad? Toen Ajax net zijn eerste Europa Cup had gewonnen. Ik had dat jaar bij de selectie gezeten, trainde met de spelers, ging mee naar Tirana. De laatste Europa-Cupwedstrijden was ik er echter niet meer bij. Na de winst op Wembley trok Ajax door de stad. Ik stond op de Rozengracht op de brug, vlak bij de Westertoren. Neeskens zag me en riep: "kom erbij", maar ik vond het hun feest en liep weg. Toen had ik het zwaar.' Van Bockel betreurt het dat Michels hem niet meer kansen heeft gegeven. Van Bockel: 'Michels wilde de selectie uitdunnen. Pronk en Muller gedroegen zich heel negatief omdat ze buiten het basiselftal waren gevallen. Michels wist niet wat hij met hen aan moest. Maar in plaats van die oude spelers aan de kant te schuiven, zette hij jonge jongens als mij aan de kant.' Van Bockel benadrukt nogmaals dat hij niemand wil kwetsen. 'Ik vertel alleen mijn verhaal. Hoe ik het zie. Voor mijn gevoel had het anders gekund. Maar ik voel me ook bevoorrecht dat ik met zulke goede voetballers heb mogen werken. Maar zij ook met mij. Waarom moet de spits vijf miljoen verdienen? De back heeft hij ook nodig.' Van Bockel is al vijftien jaar niet meer bij een profwedstrijd geweest. Geen zin meer in. Desondanks is hij optimistisch over de toekomst van het voetbal. 'Ik heb het gevoel dat creatieve voetballers terugkomen. De voetballerij heeft dat nodig, anders gaat de sport ten onder. Tommie Sondergaard ging weieens op de bal zitten in een wedstrijd. Dat was leuk: een beetje spielerei. Voetbal moet vreugde, vriendschap en creativiteit zijn. De laatste jaren heb ik me heel extreem tegen de voetballerij afgezet. Systemen hebben veel talenten in de knop gebroken. Voetbal was op rugby gaan lijken. Ik voelde dat ik iets moest doen. Het leek wel een missie. Daartoe ging ik op oud-spelers af die trainer waren geworden en vroeg waar ze in godsnaam mee bezig waren. Ik kwam Co Adriaanse tegen bij een wedstrijd van mijn zoon die linksbuiten speelde. Mijn zoon scoorde twee keer met het hoofd. "Goh," zei Adriaanse, "ik wist niet dat linksbuitens konden koppen." Waarop ik zeg: "Nee Co, dat staat zeker niet in je computer." Het kwam er zomaar uit. Ik voelde dat mijn geliefde voetbalsport naar de kloten ging. Talenten naar de kloten gingen. Net als in mijn tijd. Ik zag dat dingen zich herhaalden en daartegen kwam ik in het geweer. Ik heb veel meer liefde voor de sport dan sommige van die zogenaamde professionals.' 74 AJAX MAGAZINE MEI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 74