<3E0ME VAN fcOCKEE kort stukje aan 'George Bockel' zoals hij Van Bockel consequent noemt. Barend schrijft onder andere: 'Hij is een technisch zeer knappe speler met een hoop mogelijkheden. Conditioneel is hij vreselijk sterk; hij leeft helemaal voor zijn voetbalsport in de hoop door te breken in het eerste. Bockel heeft twee nadeeltjes: hij is niet te groot van stuk en mentaal - door zijn serieuze benadering van het voetbalvak - kwetsbaar.' Van Bockel had er in zijn exemplaar van het boek de term 'mentaal sterk' nog eens bijgeschreven. En over zijn nadeeltjes zegt hij nu: 'Ik vind het mooi als je kwetsbaar bent. Ik zag spelers elkaar op de training doodschoppen geven, alleen maar om een plekje in het eerste elftal. Dat vond ik niet normaal. Ie bent allemaal evenwaardig. Die uitspraak van Michels over dat voetbal oorlog is, heeft veel kwaads aangericht. Als iemand aan de top zoiets zegt, sijpelt dat door in het hele voetbal, jammer genoeg.' Van Gaal lijkt volgens Van Bockel veel op Michels. 'Ik ken Van Gaal goed, heb nog met hem bij Ajax gespeeld. Toen Van Gaal aan het bewind kwam, of beter gezegd: de macht, deed hij me sterk aan Michels denken. En dat beviel me niet. Ik vind dat je in het leven menselijk moet blijven. Autoritair gedrag hoeft niet. Dat Michels en Van Gaal rechtlijnig zijn is goed; ik hield ook van duidelijkheid. Maar doe dan wel gewoon, niet alsof je het voetbal hoogstpersoonlijk heb uitgevonden. Mensen zeggen dan: een autoritaire aanpak AJAX MAGAZINE MEI 1999 71

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 71