bevolking is moslim, terwijl vijftien procent een geloof volgt dat bij hun etnische achtergrond past. Doordat er veel verschillende mensen in Georgië leven, worden er liefst tien verschillende talen gesproken (Georgisch, Russisch en Armeens zijn de belangrijkste). Volgens goed ingelichte bronnen in Georgië worden er in de stad Tbilisi alleen al tachtig verschillende talen en dialecten gesproken. Arveladze voelt zich in Nederland redelijk op z'n gemak, wat voor een belangrijk gedeelte komt omdat zijn tweelingbroer Archil hier ook woont en voetbalt. Zo heeft hij dus dagelijks een binding met zijn vaderland. Het onderhouden van de contacten met de overige familieleden is natuurlijk minder gemakkelijk. Arveladze: 'Mijn familie en vrienden komen af en toe hier. Een andere manier om mijn contacten met thuis in stand te houden zijn de wedstrijden die ik voor het nationale elftal speel. Verder maak ik veel gebruik van de telefoon. Mijn broer of ik hebben vrijwel dagelijks telefonisch contact met onze familie. Niet alleen om te weten hoe het met iedereen persoonlijk gaat, maar ook om de rest van het nieuws te volgen. Als iemand toevallig naar Nederland komt, nemen ze altijd spullen voor ons mee. Daar kunnen bijvoorbeeld kranten van twee maanden oud tussen zitten, maar ik vind het toch altijd leuk om die te lezen.' Vakantie Er wordt in Georgië met man en macht gewerkt aan de wederopbouw van het land. Fruit is een belangrijk exportproduct en Traditionele Georgische dansers. De meeste Georgiers zijn orthodox-christelijk. Ilya II is de patriarch van de Georgische kerk. dan met name de druif. Hierdoor is ook de Georgische wijnindustrie in bloei geraakt. Door het aangename klimaat vormt de kuststreek langs de Zwarte Zee een steeds belangrijkere inkomstenbron uit het toenemende toerisme. Door de etnische onlusten is het nog steeds beter om de noordkust bij Abkhazia te mijden. Arveladze: 'Georgië is heus een heel mooi en lieflijk land. Het wordt ook ieder jaar mooier. Er is alles aanwezig wat een land aangenaam kan maken: zee, bergen, fruit en ga zo maar door. Toen Georgië nog bij de Sovjet-Unie hoorde, was het voor veel Russen al een plek waar zij graag naar toe gingen voor vakantie. Ook nu komen er nog veel mensen uit Moskou om aan de Zwarte Zee te luieren. Er zitten tegenwoordig zelfs Nederlanders in Georgië, die daar mogelijkheden voor investeringen zien. Dat heeft ook te maken met de oliepijplijn naar Azerbeidzjan, die veel investeerders aantrekt. Zowel landinwaarts als aan de kust worden steeds meer hotels gebouwd. Georgië biedt ook voor Europeanen mogelijkheden voor een leuke vakantie. Maar ik begrijp dat het ver weg is. Op vakantie gaan in Europa is natuurlijk een stuk gemakkelijker.' Arveladze speelt graag backgammon, maar ook schaken is populair in Georgië. Het Georgische vrouwenteam is iedere twee jaar een vrijwel zekere winnaar van de schaakolympiade, de belangrijkste landenwedstrijd voor schakers. Heeft Arveladze hier een verklaring voor? Arveladze: 'We hebben inderdaad een stuk Foto's: Coll. Jean Blankoff of vijf, zes sterke vrouwenschakers die heel veel successen hebben geboekt. Ik vermoed dat ik wel weet waarom zij het zoveel beter doen dan onze mannen. De Georgische man kan gewoon niet uren achter elkaar stil zitten. Daarvoor zit er te veel onrust in zijn lichaam. De Georgische vrouw heeft minder moeite met het vasthouden van die concentratie. Een andere oorzaak van de grote interesse voor schaken is wellicht het feit dat we geen echte wintersporten hebben. We hebben trouwens ook geen sport die er echt bovenuit steekt. Het is niet zo dat bij ons voetbal op de eerste plaats staat, gevolgd door bijvoorbeeld basketball en schaken, om maar wat te noemen. Neem bijvoorbeeld worstelen, dat is bij ons heel geliefd. Georgië heeft veel Olympische worstelkampioenen voortgebracht.' Wie Georgië wil bezoeken, kan voor meer informatie het beste contact opnemen met de ambassade in Brussel. Hoewel de Georgiërs in het algemeen zeer gastvrij zijn, is enige alertheid in de avonduren geboden. Vanuit Nederland en Brussel zijn er vluchten naar de hoofdstad Tbilisi. Voor degenen die het avontuur prefereren is een vlucht naar Istanboel, gevolgd door een busreis door Turkije een aanrader. Georgië op die manier bereiken kost bij elkaar misschien een week, maar de echte avonturier doet op die manier wel de beste culturele ervaringen op.

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 64