Historisch besef is iets wat bij die trots past. Georgië heeft een rijke geschiedenis, die volgens sommige Georgiërs vergelijkbaar is met die van de Grieken. Koning Vakhtang Gurgasaii Graag vertelt Shota de mythe over de ontstaansgeschiedenis van de stad waarin hij opgroeide. Arveladze: 'Ongeveer vijftienhonderd jaar geleden verwondde onze toenmalige koning Vakhtang Gurgasaii een fazant met zijn pijl en boog. Later vond hij de vogel in een waterbron en bleek dat de wond was geheeld door het warme water. Vanaf dat moment wilde de koning een stad op deze plaats stichten. Dat is Tbilisi geworden, wat warme stad betekent.' Enkele jaren geleden woonden er niet meer dan een miljoen mensen in de Georgische hoofdstad, maar dat aantal neemt snel toe. Er wordt nog steeds veel gebouwd en volgens Arveladze zal het aantal inwoners binnen enkele jaren oplopen tot twee miljoen. Arveladze heeft zijn schoolopleiding nooit verwaarloosd. Naast het voetbal heeft hij altijd gestudeerd. En met succes. Arveladze: 'Ik heb een goede opleiding De elfde-eeuwse Alaverdi-kathedraal in Kakhetia in Oost-Georgië. Foto's: Coll. Jean Blankoff De steile rotswand van Metekhi met aan de voet de rivier de Kura, die de Georgische hoofdstad Tbilisi doorsnijdt. gehad in Georgië. De kinderen in Georgië gaan op zesjarige leeftijd naar school. In totaal duurt de schoolperiode elf jaar. Daarna kun je een vervolgopleiding doen aan de universiteit. Hoewel ik natuurlijk altijd veel met voetbal ben bezig geweest, heb ik ook economie gestudeerd. Ik heb dat samen met mijn broer gedaan. We hebben het twee jaar geleden afgerond. Het opleidingsniveau in Georgië is altijd goed geweest, totdat ons land in 1991 onafhankelijk werd. Die omwenteling is ten koste gegaan van onze economie, we moesten weer vanaf nul beginnen. Dat heeft ook het onderwijs aangetast. Als een land zich in alle rust afscheidt, kun je rustig aan je economie en onderwijs blijven werken, maar in Georgië was het oorlog. De mensen waren niet gelukkig. Nu gaat alles wel weer wat beter, maar het kost gewoon tijd om een nieuw land op te bouwen. Georgiërs zijn slimme mensen, die graag iets nieuws willen creëren. In slechte tijden kunnen wij een beroep doen op ons gevoel voor humor. Wij houden van grappen, ook van zwarte humor. Zonder die humor hebben de Georgiërs geen leven. Het heeft ons altijd geholpen.' Trots en gevoel voor historie en traditie. In deze woorden zal de gemiddelde Georgiër zichzelf herkennen. De binnenstad van Tbilisi doet middeleeuws aan en er zijn veel historische plekjes. De buitenwijken Klooster in het Udabno-gebergte. zijn grijzer en grauwer. Die herinneren aan de Sovjet-periode. Arveladze: 'De meeste mensen in Georgië hebben een sterk ontwikkeld gevoel van trots. We zijn een klein land met een groot hart. Ons land heeft een geschiedenis van vijfduizend jaar. Wij houden van oude tradities en proberen die ook nu nog in stand te houden. De belangrijkste van al die tradities is de gastvrijheid. Bij ons staat de deur altijd open. We proberen elkaar zoveel mogelijk te helpen. Buren zijn bij ons altijd vrienden. Ze horen bij de familie. Als iemand een probleem heeft, staan de buren klaar om te helpen. De onderlinge betrokkenheid is groot. Die sterke contacten mis ik het meest nu ik niet meer in Georgië woon. Gelukkig is Nederland geen koel land. Onderlinge verhoudingen tussen de mensen hier kunnen ook warm zijn.' Verschillende talen Het land kent verschillende religies, maar de meeste Georgiërs zijn orthodox- christelijk. Dat geldt ook voor Shota Arveladze. Ongeveer elf procent van de 63

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 63