'HET SYSTEEM ISHEEL COMRLBCEN LUISTERTHEEL NAUW. ALS ER EEN Of MEERDERE RADERTJES UITVALLEN, KL0TTER NIETS MEER VAN' De inzet is vaak niet goed geweest. Als je niet met de juiste instelling het veld ingaat, loop je vanaf het begin achter de feiten aan. Ik denk dat als je merkt dat het allemaal geen koek en ei is, je een stapje harder moet lopen, en iets meer moet geven. De wil om te winnen is de basis. We zijn er wel heel hard mee bezig geweest op de trainingen, maar het lukt niet van vandaag op morgen. Ik heb de periode meegemaakt waarin alles precies in elkaar paste. Op het moment dat dat allemaal niet meer zo is, moet je daar wel aan wennen. Dat gold voor mij ook. Een paar jaar geleden leken dingen soms vanzelfsprekend die dat helemaal niet blijken te zijn geweest. Dat is een hele omschakeling. En een moeilijke. Nu pas onderken je hoe goed alles geweest is. Toen ging het grotendeels aan ons voorbij. Je beseft dat je het niet zo gemakkelijk weer terugkrijgt. Wat wij hebben meegemaakt is eigenlijk abnormaal. Zo beleef ik dat nu, achteraf. Iedere beker leek logisch. We hebben er te weinig van genoten. Huldigingen, feesten, het hield niet op. We waren verzadigd en moe. Daar gingen we weer. Vaak had je er niet eens echt zin in. Nu verlang je ernaar, als naar niets anders.' Hoe groot de kans is dat Grim het in zijn carrière nog gaat meemaken dat er weer huldigingen moeten worden georganiseerd, is zeer de vraag. In de media staan pronte beweringen over het voorlopige failliet van Ajax als Europese topclub. Met een wonderbaarlijk genoegen vermoeit men zich Ajax met de grond gelijk te maken. Er deugt zogenaamd niets meer van. Grim: 'Kritiek vind ik niet erg, want ik denk dat kritiek op dit moment best op zijn plaats is. Maar ik moet eerlijk zeggen dat ik weinig onderbouwde verhalen tegenkom. Het is meer hakken dan wat anders. Maar zo was de wierook ook overdreven in de goede periode. Toen wij "godenzonen" werden, had men ook de werkelijkheid een beetje uit het oog verloren. Het mooie was juist dat we gewoon goede voetballers waren.' Nabespreking in de Meer Heb je het gevoel dat jij zelf een Europa Cup en een wereldbeker gewonnen hebt? Grim: 'Voor mij was het toch anders. Als je zelf speelt, beleef je het denk ik op een andere manier. Maar ik zeg altijd: ik was erbij. Op mijn manier heb ik eraan bijgedragen. Een sterk punt van Van Gaal was dat hij je er altijd bij betrok, zoals hij iedereen erbij betrok. Hij maakte altijd duidelijk dat het niet alleen die elf in het veld waren plus de invallers, maar dat de hele groep het succes maakte. Ik weet nog wel dat er een wedstrijdnabespreking was in de kleedkamer. Het was in de Meer, '94- '95. Ik vergeet het nooit meer. Hij zei: "Er is hier iemand die de moeilijkste taak heeft van jullie allemaal." Op dat moment had ik geen flauw idee wat hij kon bedoelen. Hij bleek het over mij te hebben. Omdat ik altijd aanwezig moest zijn, continu scherp moest zijn, terwijl ik altijd wist dat ik niet zou beginnen. Ik bedacht dat hij eigenlijk wel gelijk had. Ik had het zelf natuurlijk al wel ondervonden, maar het is toch mooi als het ook wordt her- en erkend. Het betekende respect en het was een enorme motivatie om door te gaan. Je hoort wel vaker van jongens die een jaar op de bank zitten dat ze zich niet meer kunnen motiveren. Op zich is dat ook niet zo heel erg vreemd. Ik zit er nu al een hele tijd. In het begin was dat ook voor mij een hele omschakeling. Ik heb het natuurlijk moeilijk gehad met die rol. Maar omdat het respect er was - en nog steeds is, ook bij de trainers die volgden - kon ik het wel opbrengen. De meeste jongens van deze groep hebben die tijd niet meegemaakt. Danny wel, Edwin wel, Jari wel en ik. Maar daarna houdt het op. Ik voelde het wel als mijn taak om de ervaring over te brengen. Of althans - taak klinkt zwaar - als mijn verantwoordelijkheid. Maar het is moeilijk. Er blijven steeds minder jongens over die dat hebben meegemaakt. Dan is het moeilijk overbrengen. Als je nog een groepje hebt, kan je de hele groep bereiken. Nu ging het bijna niet meer.' De knop om Ajax heeft nooit een werkploeg gehad. Normaal gesproken hoeft de club nooit het onderste uit de kan te halen om te winnen. Het technische en tactische surplus is doorgaans ruim voldoende voor punten en fraai voetbal. Natuurlijk zijn er fijne voorbeelden te noemen van bikkelaars uit het verleden: Hulshoff, Neeskens, Suurbier, Lerby, Schoenaker, Wouters, Davids, stuk voor stuk noeste arbeiders. Zij leken er lol in te scheppen door te gaan tot ze geen pap meer konden zeggen. Fred Grim is ook zo'n speler, alleen wordt hij nooit opgesteld. Tijdens de wedstrijd kan hij geen kant uit met zijn werklust. De mate van invloed beperkt zich noodgedwongen tot de training. Grim: 'Ik kan best mijn ei kwijt als tweede keeper. Ik voel me verantwoordelijk om de groep beter te laten functioneren. Het zal voor veel jongens best een vreemde gewaarwording zijn dat een reservekeeper zich zo laat gelden. Maar dat is nu eenmaal mijn aard. Ik ben mijn hele voetballeven al aan het coachen. Of je nou eerste of tweede keeper bent, maakt dan niet zo veel uit. Ik ben de hele tijd bezig geweest om de gedrevenheid en de beleving terug te krijgen. Daar train je voor, daar kan je over praten. Trainen, trainen, trainen. En met een doel. Niet om even van de straat te zijn. Je moet je steeds willen verbeteren. En alles moet wijken voor het teambelang. Daarvan moet je zijn doordrongen. Soms is dat heel moeilijk. Ik heb wel ondervonden dat je je verantwoordelijkheid ook te zwaar kunt opvatten. Ik heb er alles voor over. Ik leef voor het voetbal. Maar ik wilde te veel doen. Op dit moment ligt het niet binnen AJAX MAGAZINE MEI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 49