Eenmaal in de kleedkamer overwon Marco van Basten zijn aanvankelijke aarzeling om uit de anonimiteit te treden. Zijn verschijning op het veld in Ajax-tenue werd met een ovationeel applaus begroet. Marco van Basten lacht als hij na terugleggen van Johan Cruijff ('Ik mag wel zeggen dat het een knappe pass was') gescoord heeft. De eer voor 'Ajax-thuis' was gered, de eindstand bepaald op 2-1 voor 'Ajax-uit', maar dat was onbelangrijk. De ontroering, die over de tribunes sidderde omdat Marco even, voor één keer terug was, ontlaadde zich in een overdonderend geraas. Dit was Cruijffs avond, dit was óók Marco's avond. Begeleid door verzorger Sjaak Wolfs begeeft Robbie de Wit zich naar de middenstip waar hij de aftrap verrichtte van de 'voorwedstrijd' tussen twee teams van oud-spelers die voor Ajax in een finale hebben gestaan. Jan Mulder 'verdiende' zijn opstelling door de wedstrijden om de Europese Supercup tegen AC Milan in 1974, toen Ajax uit met 1-0 verloor en thuis mede door het openingsdoelpunt van de door knieproblemen geplaagde spits met 6-0 won. Ook de andere doelpuntenmakers uit die wedstrijd - Piet Keizer, Johan Neeskens, John Rep, Gerrie Mühren en Arie Haan - waren van de partij. 'Ajax heeft terecht gewonnen' concludeert de stadionspeaker na 2 x 20 minuten, terwijl Johan Cruijff zwaait naar het publiek dat hem bedankt voor een onvergetelijke avond. Naast hem bedenkt Piet Keizer, die geen spelbreker wilde zijn en twee minuten meespeelde, zich dat het nu echt de laatste keer geweest is. AJAX MAGAZINE MEI 1999 37

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 37