Het contrast tussen heden en verleden Pt VISIE VAN JAN WOMTERS Nostalgie is voor mensen met een goede smaak. Het is de charmantste uitweg uit een moeilijke situatie. De erewedstrijd voor Johan Cruijff was goed getimed. Ajax maakt niet het beste seizoen door uit de historie, maar de supporters konden opnieuw trots zijn op hun club. Het verleden is een troost. Het is de moeder die je optilt en een kusje geeft op je geschaafde knie. Over. Sommige herinneringen waren soepel en ongeschonden; andere hadden aan gewicht gewonnen. Maar het waren stuk voor stuk monumenten van glorie. Zoals ze op de groepsfoto gingen waren ze de kleuren van zwart-wit. Daar, in de ArenA die ze nooit bespeelden, zetten ze voet aan de grond. En natuurlijk draaide het in eerste instantie om de Nummer 14. Maar zoals ook toen, liet hij nu weer alle anderen schitteren. Iedereen was weer meer dan zichzelf. De magie herleefde in een broederschap die misschien alleen in haar tegendeel een verleden kent. Cruijff kon door een conflict altijd iedereen op scherp zetten. Nu deed hij het anders, door een mildheid en een liefde die even bovennatuurlijk aandeden als zijn ongekende vakmanschap van vroeger. Maar in een periode waarin alles tegenzit - of bijna alles - kan het succes uit het verleden ook hinderlijk in de weg zitten. 'Dat zou zo zijn,' zegt Jan Wouters, 'als men het verleden idealiseert. Maar volgens mij is dat niet zo. Nostalgie is toch iets anders dan idealiseren. Dat is het idee dat vroeger alles beter was. Soms is die gedachte er ook wel eens bij mij. Maar dat kwam ook doordat het toen allemaal nieuw was. We hadden daarvoor nog geen successen gehad. Het was bijna vanuit het niets dat die gouden generatie er was. Alles was nog veel onbekender. Ajax was een door Raymond Bouwman foto's Louis van de Vuurst voetbalclub die in bijna niets verschilde van iedere andere voetbalclub. Alleen liepen hier toen opeens allemaal geweldige voetballers rond. En als je dan terugdenkt aan die tijd, dan besef je hoe bijzonder het allemaal was. Het was het eerste succes. Ook daarom krijgt het iets legendarisch. Maar vanaf die periode houdt iedereen elk jaar rekening met nieuw succes. De verwachtingen zijn veel hoger geworden. En als het succes er dan inderdaad komt, is er nauwelijks nog verbazing. Bij het moderne Ajax komt daar ook nog bij dat de club een bedrijf is geworden. Het gevoel dat supporters met hun club hebben, is daardoor waarschijnlijk ook wel wat veranderd. De herinneringen aan het vroegere Ajax zijn ook de herinneringen aan de vroegere tijd. Op het moment dat bijna alle spelers van die herinneringen weer bij elkaar zijn, en ze weer op het veld staan, een balletje trappen en zwaaien naar het publiek, dan moet je wel heel ongevoelig zijn als dat je niets doet.' Back to the future Wouters genoot met volle teugen. Zeker ook omdat hij nu tussen die spelers stond mee te voetballen, die ook hij voor een AJAX MAGAZINE MEI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 28