gedoe rond Kluivert, Bogarde en Davids is iets wat Van Gaal zich best mag aantrekken.' De neergang die onder Van Gaal is ingezet, kon Morten Olsen niet meer keren. 'Het vuur was eruit.' En alleen daarom al heeft Spijkerman er alle begrip voor dat Frank en Ronald de Boer het voor gezien hielden. Barcelona: mooi stadion, mooie club. En niet onbelangrijk: 'die jongens konden, in de laatste jaren van hun carrière, de slag van hun leven slaan. Ik kan er niet bij dat spelers die veertien jaar voor Ajax hebben gespeeld door hun eigen supporters worden uitgefloten. Dat doe je niet.' Het enige wat hij De Boertjes kan verwijten, en meer nog zaakwaarnemer Rob Cohen, is dat ze het in de publiciteit niet slim hebben gespeeld. Iets chiquer had wel gemogen. En kan Ajax er wat aan doen als spelers zo gek zijn om bij Glasgow Rangers te tekenen of het niet eens aandurven naar een grote stad te komen? 'Michael Mols is niet goed bij z'n hoofd dat hij in Schotland gaat spelen, terwijl je ook naar Ajax kunt. Niels Oude Kamphuis is gewoon laf; hij durft niet, hij is een provinciaal die bang is voor de Ajax- cultuur.' Ajax wordt Ajax wel weer, zegt Spijkerman. Op voorwaarde dan dat 'die mediatrainers' eruit worden geknikkerd. Ajax geen mediatrainers? Nou ja, hij zou het haast denken als hij ziet hoe voetballers hun spontaniteit en humor verloren lijken te hebben. Spijkerman kent er desalniettemin voldoende die wel humor hebben. Met Richard en Rob Witschge kun je lachen, zegt hij. Oudjes als Danny Blind en René Eijkelkamp zijn zichzelf gebleven. Foppe de Haan is leuk, Fritz Korbach ook. Maar ja, laatst kwam Jan Wouters voorbij op de tv. Leuke gozer vroeger, die Wouters. Maar wat zag hij Wouters als Ajax-trainer nu opeens doen? 'Er wordt hem een vraag gesteld, Wouters doet een stapje naar achteren en gaat nadenken. Net als Dick Advocaat. Typisch een advies van die mediatrainers. Een stap achteruit: gelijk defensief, gelijk argwanend. Als hij een stap naar voren doet, is hij de aanvaller. Voetballers en trainers moeten niet nadenken, ze moeten meteen antwoord geven. Wat dat betreft was Van Gaal achteraf bezien leuker. Hij flapte er meteen wat uit.'

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 232