'Negen maanden lang heb ik via de navel van moeder de opstelling van Ajax naar binnen geroepen' Terpstra, Hans Dijkstal, Frits Bolkestein. Maar noem eens een aansprekende figuur binnen de PvdA.' Brouwerij Waar links voor heeft gestreden was goed, zegt Spijkerman. 'Ook al sloeg de boel wel eens door.' Niettemin: solidariteit, zorg voor elkaar, democratisering, inspraak, daar is uiteindelijk weinig mis mee. En ga nu niet vertellen dat voetbalvandalisme of supportersgeweld is voortgekomen uit die samenleving waarin alles kon en mocht. 'De uitwassen van de maatschappij zie je terug in het voetbal. Geweld behoort niet specifiek toe aan voetbal. De maatschappij is harder geworden, en daarmee ook het voetbalgeweld. Het gaat om een beperkte, fanatieke groep. Ik kan niet begrijpen dat je gaat vechten als je club wint of verliest. Geweld is niet het gevolg van de vrijheden die er jaren terug zijn geboden. Links heeft veel kritiek gehad op de invoering van de clubcard, omdat de kaart te privacy gevoelig zou zijn. Gelul. We hoeven op straat niet met een Ausweiss op zak te lopen, maar in sommige situaties is het volstrekt normaal als je je moet identificeren. En wat die clubcard betreft: de problemen spelen zich niet binnen het stadion af, maar erbuiten.' De weinig verheffende tekstHarnasharnas, alle joden aan het gas' horen we toch vooral binnen de poorten van het stadion? 'Ik heb minder moeite met verbaal geweld. Schelden doet geen zeer. Behalve, ja behalve, als het gaat om ziekten, om andermans leed. Ik was verbijsterd toen de Feyenoord-aanhang massaal over de kanker van de vrouw van Louis van Gaal begon. Het gaat dan om iets waaraan niemand wat kan doen.' Je kunt er toch niets aan doen als je een neger of een jood bent? '"Joden" is een geuzennaam bij Ajax. Nee, niet bij Feyenoord. Maar ik geloof niet dat er racistische motieven achter zitten als Feyenoord-supporters zingen "Wie niet springt die is een jood". Supporters van De Graafschap zijn "boeren", een speler met rood haar wordt uitgescholden voor "rooie biet". Onschuldig. Spreekkoren horen erbij; ze brengen wat leven in de brouwerij. Het is de cabaretier in mij die zegt dat je overal grappen over kunt maken. Een AJAX MAGAZINE MEI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 229