in Nederland hebben we acht netten. We herbergen niet eens genoeg talent voor twee zenders' Wat het inhield om voor een publiek te staan, wist hij niet. Wel dat het een kick moest zijn. Dezelfde kick die voetballers krijgen als ze het veld opkomen in een vol stadion. Zijn vuurdoop had hij voor een publiek van 400.000 mensen. Zulke dingen moet je gelijk goed aanpakken. How to bluff your way into show-business - les 1: 'De anti-kernwapendemonstratie in 1981 op het Museumplein in Amsterdam leek me geen slechte start. Ik zou er hoe dan ook toch zijn, als demonstrant. Ik heb de organisatie gebeld en zei dat ik had gehoord dat ze contact met me zochten. "Eh... hoe was uw naam ook al weer?" "Spijkerman, van de cabaretgroep Dubbel en Dwars." "Eh... ik kan uw naam even niet vinden op de artiestenlijst, maar om half twee hebben we nog een gaatje in het programma." Tja, daar stonden we dan op dat immense podium voor een massa mensen. Vóór ons was Herman van Veen aan de beurt geweest, na ons kwam Freek de Jonge. We hadden nooit opgetreden, nooit een try-out gedaan. Ik heb gewoon mijn dingetje gedaan en zag wel waar het zou stranden. Nu ja, het was gemakkelijk scoren: iedereen stond daar met één doel: die kernwapens moesten de wereld uit. Wie daar een paar passende grappen over maakt, gaat niet af.' Sterren Van het Amsterdamse Museumplein lag de weg open naar het VARA-hoofdkwartier aan de Hilversumse Heuvellaan. Of Spijkerman een column wilde doen op de radio. Drie jaar later had hij zijn eigen programma, De Steen- en Beenshow. Zijn overstap zes jaar terug van radio naar tv maakte Jack Spijkerman Bekende Nederlander. Nee, geen 'ster', alsjeblieft geen ster. 'Ik weet niet eens wat het is.' Sterren, zegt hij, worden aan de man gebracht door de roddelbladen en Joop van den Ende. 'Onbeduidende acteurs uit even onbeduidende soaps. Kolder. Du moment dat ze uit de serie worden geschreven, bestaan ze niet meer.' Sterren zijn het gezamenlijke ontalent dat, alleen omdat er zoveel tv-netten zijn, een kunstje op het scherm mag doen. Om, als de beperkte tijd die ze is gegeven voorbij is, weer in vergetelheid te verdrinken. En sterren, zegt Spijkerman, zijn heel wat anders dan A I A V A A A r. A 7 I M F AA PI 1 Q Q Q 225

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 225