Spijkerschrift 'Hij was een goede onderwijzer': nee, zoiets mocht niet op zijn graf staan. Van de ene op de andere dag verruilde Jack Spijkerman het podium van de klas voor dat van het theater. Grappen maken en op zoek naar grenzen 'die in je hoofd zitten'. Lollig doen over Erica Terpstra en Bovenkarspel is 'not done'; Jomanda en prinses Irene mogen publiekelijk in de gehaktmolen. En de paus uit Rome helemaal. 'Hij begon toch!?' Bewijsdrang, 'ja, ook ijdelheid', bracht Spijkerman succes op radio en tv. Zonder vooropgezette bedoelingen is hij nu het kijkcijferkanon van de VARA. Een linkse jongen weet hoe Heinz Stuy geen hete kroketten maar zoetzure augurken uit de lucht plukte. De cabaretier is een1 clubjesmens'. Heeft Jack Spijkerman (presentator, performer, anchorman, journalist, voormalig Onderwijzer en leraar) eenmaal een clubje mensen om zich heen, dan moet dat clubje een clubje blijven. Slot op de pot. Zo ging het vroeger, toen hij als onderwijzer voor de klas stond. Zo ging het daarna als cabaretier, bij de groep Dubbel en Dwars. Zo gaat het nu, als programmamaker bij de VARA. 'Werk ik eenmaal met een ploeg mensen, dan wil ik dat zo houden. Als een ander erbij komt, ben ik doodsbang dat het nooit zo leuk wordt zoals het was.' Als onderwijzer op de basisschool begon hij aan ieder jaar met tegenzin. 'De nieuwe klas bestond uit louter zeikerds in vergelijking met de vorige klas. Na twee maanden was dat gevoel over. En dan had ik het weer net zo naar m'n zin als het jaar ervoor.' Met Dubbel en Dwars trad hij twaalfeneenhalf jaar op kriskras door Nederland, met twaalfeneenhalf jaar dezelfde mensen om zich heen. En nog steeds zien ze elkaar, met als doel de jongenslol van toen voort te zetten. Vanaf 1982 werkt hij voor de VARA. Hij is er niet mee getrouwd, niettemin voelt hij zich 'helemaal thuis' bij de voormalige socialistische omroepvereniging. Vanaf dat benieuwd hoeveel mensen er over twee jaar nog zitten als Ajax niet bij de eerste twee in de competitie eindigt.' Spijkerman wel - daarvoor is hij te dol op 'het spelletje'. Behoudzuchtig? Nee, dat niet. De geest moet waaien, veranderingen moeten er zijn, het leven is een uitdaging. Nooit langer dan een paar jaar op één school gestaan. En na elf jaar onderwijs, besloot hij van de ene op de andere dag eruit te stappen. Om op het toneel te staan, om radio en tv te maken, om een boek te schrijven. Hoongelach was zijn deel. Maar het vooruitzicht benauwde dat er later op zijn graf zou staan Hij was een goede onderwijzer'Ik was ervan overtuigd dat het leven me meer bood. Iedereen zei: je bent gek; je kent niemand in die wereld, je hebt geen opleiding. Ik wilde het vijf jaar doen. Jammer, als het zou mislukken. Maar dan had ik het in ieder geval geprobeerd. Ik kwam veel in theaters. Ik door Rik Planting foto's Wanda Tuerlinckx hij twaalf jaar terug in Amsterdam kwam wonen, gaat hij regelmatig naar Ajax. Sinds 1996 volgt hij iedere thuiswedstrijd. 'Ik ben dat ik af en toe leuk ben en wil dat laten zien aan een publiek. Als ik de rapporten op school ondertekende, zei ik altijd tegen m'n leerlingen: deze handtekening is van iemand van wie jullie later nog eens zullen horen.' AJAX MAGAZINE MEI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 223