Koesteren 'Koester de herinnering,' zei Johan Cruijff tijdens de bekendmaking van de plannen van '6 april', de dag van de grootse reünie van 'godenzonen' rond J.C. Een herinnering koester je door haar levend te houden. Door erover te praten, ervan te vertellen, erover te schrijven, erover te lezen. De herinneringen liggen niet alleen opgeslagen in hoofd en hart, maar staan ook in de boekenkast. Daaruit trek ik het album 'Voetbalsterren in aktie'. Een 'eksklusieve uitgave met medewerking van de Vereniging Van Contract Spelers (V.V.C.S)', zoals nogal streng op de voorkant vermeld wordt. Het is zo'n plaatjesalbum van alle spelers van de eredivisie. In dit geval van het seizoen 1970-1971. Rechts onderaan de prijs van het album: ƒ1,50. Het is het seizoen dat voor Ajax eindigde met de eerste Europa Cup. Kampioen werd Ajax niet. Met vier punten achterstand op Feyenoord worden 'we' tweede. Er wordt dat seizoen vijf keer verloren: ADO-uit, FC Twente-uit, MW-uit, Feyenoord-thuis en Go Ahead-uit. Vijf keer wordt gelijkgespeeld: NEC-uit, Excelsior- uit, Sparta-thuis, Feyenoord-uit, Sparta-uit. U ziet, ook het 'grote' Ajax had nog weieens moeite met de zogenaamde kleintjes. In dat seizoen werd ook de KNVB-beker behaald. Via Heracles-uit, Den Bosch-thuis, Feyenoord-uit, NEC-thuis werd de finale bereikt tegen Sparta. In de Kuip werd het, na verlenging, 2-2. Twee weken later werd het in het Olympisch stadion 2-1 voor onze rood- witten. Maar terug nu naar het plaatjesalbum. Het grootste gedeelte van de voorkant wordt in beslag genomen door een actiefoto: een duel tussen Wim van Hanegem en Johan Cruijff. Nou ja, duel: Cruijff is Van Hanegem al te slim af, ondanks een 'vuile streek' van de Feyenoorder. Dat laatste weet ik niet zeker, maar maak ik op uit de kijkrichting van Van Hanegem. Z'n blik is niet gericht op de bal en de spelsituatie; z'n ogen kijken verder weg, opzij, ik denk naar de scheidsrechter. Het geheugen van hoofd en hart herinnert zich voor altijd de grote momenten, de grote namen. Het geheugen van de boekenkast is er vooral voor de 'vergeten' namen. We bladeren door het album. Eerste pagina: ADO. Grote namen als Dick Advocaat, Theo van de Burch, Aad Mansveld, Ton Thie, Lex Schoenmaker. Maar wie is Hans van Eeden? Onder het plaatje - je moest ze altijd alleen aan de bovenkant vastplakken - staat: 'Geboren 23-6-'52. Kwam in 1968 van Fortuna Vlaardingen naar ADO. Sterke jeugdspeler met goed schot in beide benen.' Zegt mij totaal niets. U wel? Van Ajax kennen we ze allemaal. Of toch niet? Ronnie Kalderon? ('Internationaal jeugdspeler die door Rinus Michels tijdens de wereldkampioenschappen in Mexico gecontracteerd werd.') Of Sies Wever? NEDERLANDSE EREDIVISIE 1970/1971 AAN PE door Klaas Vos Heeft met Peter Hoekstra gemeen dat hij uit Assen komt. 'Heeft grote toekomst voor zich' staat onder het plaatje. Hoe groot is die toekomst uiteindelijk geworden? En waar speelden dat seizoen Martin Beenders, Wim de Jager, Wim Kabel, Jan Liberda, Frank Man, Hans Mol, Eddy Schaafsma, Nico Schreuder, Flip Stapper, Marcel van der Woude? Dankzij het album, weet ik het: AZ '67. Van Frank Man bijvoorbeeld, een leeftijdgenoot, wordt gezegd dat AZ goede verwachtingen van hem heeft. Als Ajax op 4 oktober 1970 op Woudestein tegen Excelsior gelijkspeelt (1-1) doet het dat tegen onder anderen Aad Bakker, Eddie Blok, Aad en Ger den Butter, Arie Don en Wim Tetteroo. Over de laatste wordt gezegd: 'Vooral verdedigend zeer bekwaam.' Dat zal op die dierendag gebleken zijn. Of de welbekende keeper Eddie van der Roer was een sta-in-de-weg. Op de laatste competitiedag werd verloren van Go Ahead. Mede omdat 'Wembley' net geweest was en Stuy van Michels in de spits mocht. Maar wie speelden er toen voor de Deventer adelaars? Van Zoghei op het doel. Verder toch meer bekende namen: Ruud Geels, Oeki Hoekema, Andre van der Leij (nu verzorger bij het Nederlands elftal), Johnny Oude Wesselink, Gerard Somer, Lambert Verdojik, Henk Warnas (een van de rapporteurs van De Telegraaf, ik hoorde hem laatst - na Ajax - FC Utrecht - nog over Gronkjaer zeggen: 'Geweldig talent, alleen z'n eindpass moet nog beter.') En zo kan ik nog wel even doorgaan. Het is een prachtalbum. Helemaal compleet. Opgeslagen herinnering om te koesteren. AJAX MAGAZINE MEI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 219