Zwaag en Dijksma waren in lachen uitgebarsten. Gerard had met een hautain lachje zijn succes geïncasseerd. The Jam. Nog nooit van gehoord. Maar op dat moment besloot hij The Jam geweldig te vinden. Hij stond voor de schouwburg. Hij was net tram 2 uitgestapt en keek om zich heen. Om aan een voorbijganger te vragen waar Paradiso was, leek hem veel te provinciaal. Het moest hier toch vlakbij zijn. Hij liep twee jongens in leren jacks achterna. Kon niet missen. Dat daar moest Paradiso zijn. Het zag er naargeestig uit. Voor de deur hingen allerlei vage types rond, ongetwijfeld de dealers waar zijn zus hem voor gewaarschuwd had. 'Als ze je iets aanbieden, gewoon doorlopen. Alsof je het niet gehoord hebt,' had ze hem op het hart gedrukt. Hij raapte al zijn moed bijeen en stapte erop af. Het was lang zo druk niet als hij verwacht had, en ook een stuk kleiner. Hij stond in de hal en keek om zich heen. Eigenlijk had hij verwacht Marjolein tegen te komen. Toevallig. 'Wat een verrassing,' zou ze uitroepen en hem aan zijn arm mee naar binnen slepen om hem van alles over The Jam uit te leggen. Zoiets. 'Hasjiesj?' siste iemand in het voorbijgaan. 'Nee, sorry. Die heb ik niet,' antwoordde hij naar waarheid. Hij ging zo nonchalant mogelijk tegen de muur aangeleund staan en draaide een shaggie. Er kwam een groepje meisjes binnen. Hij vroeg ze een vuurtje. Opgewonden liep hij naar beneden, naar de bar. Hij bestelde een bier en waagde zich naar voren, richting de wild springende meute vooraan het podium. Het rook er naar zweet en bier. Ook zijn bier. Nog voor hij een slok had kunnen nemen, werd zijn beker door een van de dansers uit zijn handen gestoten. 'O sorry... Hé jij hier! Wat een verrassing!' Het was Marjolein. 'Geweldige band hè?' Het concert leek eeuwig te duren en was in een oogwenk voorbij. Dronken van verwarring stond hij na het optreden naast Marjolein. Hij staarde naar het podium waar het allemaal gebeurd was. Het was nu weer gewoon een houten vloertje. Niets bijzonders eigenlijk. Er werd een plaat opgezet van Supertramp. Blijkbaar was zelfs in Paradiso nog niet iedereen punk. Marjolein legde haar arm op zijn schouder en trok voorzichtig zijn hoofd naar zich toe. Ze probeerde iets te zeggen. Hij verstond haar niet. Het leek wel alsof ze heel zachtjes iets zong. 'Wat zeg je?' schreeuwde hij, net toen de muziek even stilviel. Hij keek gegeneerd om zich heen. Niemand had er notie van genomen. Marjolein lachte. 'In the city there's a thousand places, I wanna show it to you,' fluisterde ze in zijn oor. The Jam. Hij herkende het. Haar hese stemgeluid maakte hem weerloos. Waarom hadden ze hem dit niet veel eerder verteld? Had dit al die tijd al bestaan? Het bier, het lawaai, de euforie. Een hattrick met gitaren. Gooooooal! Samen liepen ze Paradiso uit. Amsterdam lag er uitnodigend bij. De tweede helft was nog maar net begonnen. Ajax kon morgen tegen Volendam wel een dagje zonder hem. 'Hebben we samen een aansteker, of zo?' Lachend liepen ze de hoge deur door, de concertzaal in. Hij besloot achter een groepje jongens aan te lopen, de trap op. Boven was een balkon vanwaar hij de gehele zaal kon overzien. Hij speurde het publiek af op zoek naar Marjolein. Good evening Amsterdam, please welcome The Jam!' Een seconde later spatte een bom van wit licht uiteen en sprongen drie in zwarte pakken geklede kerels vanuit het niets het podium op. Met een oorverdovend kabaal mepten ze zich door hun eerste song heen. Voor hij goed en wel begreep dat dit de band was, doofde het licht een moment, schreeuwde de zanger 'Good evening' en had de drummer het tweede lied alweer ingetikt. Wat een vaart. Wat een inzet. Wat een lawaai. Wat een energie. Wat een band! This Is A New Art School Zeker weten! Voetbal met gitaren, Ajax met een drumstel, het bestond! Het gebeurde hier, recht voor zijn ogen! En je kon er nog bier bij drinken ook! 212 AJAX MAGAZINE MEI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 212