Davids in Toulouse Foto: Louis van de Vuurst AC Milan heeft dit seizoen al twee maal van Ajax verloren en nu komt er hier in Wenen een derde keer bij. De witte shirts van Costacurta, Maldini, Donadoni en Albertini dragen het bloed van de Amerikaanse revolutie. Edgar heeft zich de krachten van alle Sioux-stammen aangemeten. Als onaantastbaar opperhoofd leert hij Numan en Stam te handelen als Ajacieden op oorlogspad, hij schreeuwt Litmanen en Finidi bij de les, laat Cocu negentig seconden per minuut gaten trekken, maakt Kanu duidelijk dat voetbal een teamsport is, gaat voorop in de strijd, wisselt voortdurend van tenue en brengt mij in een extase die ik niet in woorden kan vatten. Alles wat hij doet, ademt kampgeest en kwaliteit. Edgar bezit 98 procent van het veld, zowel in het Ernst Happel-stadion in '95 als hier in Toulouse in '98. De andere 21 spelers krijgen op dat overgebleven stukje land de ruimte om na te denken over hun idealen. Als die idealen er überhaupt zijn. Want als je met Edgar Davids hebt mogen spelen, heb je dan al niet het hoogste bereikt? Als de stadionklok de laatste minuut heeft laten ingaan, vindt Edgar het tijd om de balans op te maken. Frank Rijkaard begint een een-tweetje met Patrick Kluivert, maar Edgar draagt Kluivert op de bal niet aan Rijkaard terug te geven, maar zelf te schieten, met het puntje van het verkeerde been, zoals de vader, de zoon en de heilige geest het hem voor de wedstrijd hebben opgedragen. Eén-nul, Milan kan naar huis, de beker mee naar Amsterdam. En hier in Toulouse besluit Edgar om het karwei zelf maar te klaren, want Kluivert en Rijkaard doen allebei niet mee en er moet toch een beslissing worden geforceerd, anders moeten we nog een half uur verlengen en hij wilde er vanavond eens een keer niet te laat in. Uit een hoekschop ontvangt hij iets buiten het strafschopgebied de bal en steekt vervolgens het lontje aan. De eerste horizontale raket in de geschiedenis van de mensheid ziet het levenslicht. Doelman Kralj houdt er derdegraads brandwonden aan over. Guus Hiddink springt drie meter vijftig hoog. Edgar balt zijn linkervuist en wordt opgetild door de spelers van Ajax '95 en Oranje '98. Mijn zoon juicht de pannen van het dak. Ik pak een zakdoek om mijn ogen droog te maken. En Abraham Lincoln wordt in een theater in Washington doodgeschoten door John Booth. Kennelijk houdt niet iedereen van voetbal. AJAX MAGAZINE MEI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 208