Davids in Wenen familiehistorie, want mijn zoon van zestien is bij me. Hij is net als ik een enorme liefhebber, volgt het voetbal op de voet, weet welk merk tandpasta Jaap Stam gebruikt, hoe vaak Mare Overmars het doet en welke twee ribben Johan Neeskens in zijn loopbaan nog niet gebroken heeft. Samen zijn we gisteren met de trein via Parijs naar Toulouse gegaan. We hebben geslapen in een hotel uit een sprookjesboek en gerechten gegeten die de heren Braakhekke, Spijkers en Fagel niet eens kunnen uitspreken, laat staan klaarmaken. Het kost een paar centen, maar leven als God in Frankrijk is wel degelijk mogelijk. Jammer alleen van al die Fransen. Als Garcia Aranda de wedstrijd laat beginnen is mijn lichaamstemperatuur ver boven N.A.P. gestegen en vraagt mijn zoon angstig of ik er wel een beetje bij blijf. Ik lach nerveus en zeg dat hij zich geen zorgen hoeft te maken en dat de Slag bij Nieuwpoort in 1600 was. Als Dennis Bergkamp kort voor rust de score opent, vallen mijn zoon en ik elkaar in de armen en weet ik dat de wereld van mij is. Maar als kort na de hervatting Komljenovic de gelijkmaker binnenkopt, dringen de wormen mijn brein binnen en wil ik mijn tanden zetten in de nek van mijn voorbuurman. En als Mijatovic even later een strafschop mag nemen, heeft het leven voor mij geen zin meer. 'Sar houdt 'm, Sar houdt 'm!' schreeuwt mijn zoon mij moed in.Neverantwoord ik als kenner, 'Mijatovic mist nooit van z'n leven een strafschop, we liggen er godverdomme uit. Ik ga weg, ik pak de eerstvolgende trein, je ziet maar hoe je thuis komt.' Als de Joegoslaaf in Madrileense dienst de bal op de stip legt en naar achteren loopt om zijn aanloop te nemen, kijk ik niet. Of liever, ik kijk niet naar hem, maar naar Edgar Davids. Hij staat op z'n dooie gemak te praten met Abraham Lincoln, president nummer 16 van Amerika. Vrijheid, eenheid en recht, dat zijn de issues in de maatschappij, daar gaat het ook vanavond om, doceert de bebaarde Amerikaan. En jij, beste Edgar, jij bent hier de enige die Foto: Louis van de Vuurst begrijpt waar het in het leven om draait, jij gaat dat belichamen, jij gaat dat zootje hier eens even laten zien waar de klepel hangt en waar ik de mosterd haal, got it? Edgar knikt kort en spuugt in de handen. Als enige op de tribune heb ik door wat de boodschap van Lincoln is en hoe dit feest vanavond gaat aflopen. En terwijl het hele stadion zich verwondert over de gemiste strafschop van Mijatovic, wat de Amerikaanse president en ik natuurlijk allang wisten, blijf ik vanaf nu Edgar Davids volgen. Ik zie hoe hij boven zichzelf uitstijgt, zich helemaal geeft en hoe hij steeds als niemand kijkt het paarse Ajax- shirt aantrekt waarmee hij de Europa- Cupfinale in 1995 won. De Joegoslaven zien er opeens heel erg Italiaans uit. AJAX MAGAZINE MEI 1999 207

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 207