oe gelukkig kan een mens maken? Of: de relatie tussen Edgar Davids en Abraham Lincoln op een tribune in Toulouse Wat gebeurt er lichamelijk met je als je geestelijk in vervoering raakt? Nooit heb ik me die vraag gesteld, laat staan dat ik heb geprobeerd een antwoord te vinden. AAaar vanavond, maandag 29 juni 1998, krijg ik het antwoord zomaar in de schoot geworpen. Vanavond huil ik van blijdschap. Minuten lang achtereen. Als een pasgeschoren schaap zit ik op de tribune. Trillend, schokkend, machteloos. Mijn hoofd voorover in mijn handen, mijn ogen rood en nat. Ik voel me zo gelukkig, dat mijn lichaam zich gewonnen geeft aan de vreugde van mijn geest. En alleen maar om een doelpunt. Een simpel doelpunt in zoiets triviaals als een voetbalwedstrijd. Vijfenveertig jaar, ik lijk wel gek. Rondom het Stadium Municipal van Toulouse is Circus Oranje neergestreken. Vanavond speelt hef nationale elftal van Nederland tegen Joegoslavië. De winnaar plaatst zich bij de beste acht van het WK '98. Ik heb 500 Franse francs voor mijn kaartje betaald, exclusief onverwachte opslag bij de ticketbox. De treinreis om hier te komen heeft aardig door Chris Willemsen wat gekost, ik betaal niet te weinig voor een hotelletje, ik moet ook nog een hapje eten, kortom, Nederland - Joegoslavië gaat mij een honderdje of acht kosten. En dat alles terwijl de wedstrijd nota bene rechtstreeks op de televisie komt. Moet ik niet eens langs een psychiater? TQUIOUSE-STAD LUNDI29 JUIN Roken en drinken doe ik niet, snuiven en fuiven evenmin. Maar zodra ik plaats heb genomen op de tribune, begint mijn bewustzijn zich spontaan te verruimen. Er hangt iets merkwaardigs in de lucht. Een zacht gegons dat zich mengt met broeierige avondlucht en de echo van vergetelheid. Voeg daarbij dat ik mijn bril nog niet heb opgezet en het mag duidelijk zijn dat vanavond alle remmen los gaan. Om mij heen zie ik opeens mensen die er niet zijn. Zoals Piet den Boer van KV Mechelen, die met zijn vingers 1-0 tegen mij zegt en zuigend vraagt hoe het met Danny Blind is. Schuin voor hem Louis van Gaal, die met een paar kranige karatetrappen wat ruimte om zich heen schept. Twee stoelen achter mij Marco van Basten, die met een golfclub een heel vak Joegoslaven van een begerenswaardige handicap voorziet. AJAX MAGAZINE MEI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 204