A «vuntl-*/, 3 ch, 6. P> Voorafgaand aan het Champions- Leagueduel tussen Ajax en Borussia Dortmund troffen fans van beide ploegen elkaar op de Alter Markt in de binnenstad. De door de autoriteiten georganiseerd 'Fan- Treff' bleek een groot succes. Foto: Louis van de Vuurst verzamelden zich de eerste supporters op de Alter Markt. Dat waren voornamelijk supporters uit Nederland want zélfs voetbalsupporters werken overdag. Veel aanhangers van Borussia gingen rechtstreeks vanuit het werk naar het Westfalenstadion en hadden geen boodschap aan de Fan-treff. De supporters die er wel waren amuseerden zich met plastic ballen, Duitse en Nederlandse artiesten, braadworst, gezang en gebral. Het was gezellig, zagen ook de vijfhonderd man van de Duitse Polizei (waaronder enkele tientallen 'stillen', verkleed als Dortmund- supporter). En wat zij eventueel niet zagen, registreerden videocamera's. Het mocht ook weer niet té vrijblijvend zijn. Politiewoordvoerder Ullrich Rother was na afloop tevreden over het opmerkelijke initiatief. 'Het bleek dat ons scenario tot in de puntjes had gewerkt. Het was een plan waar heel Europa een voorbeeld aan moet nemen. Het is gewoon mogelijk dat twee rivaliserende supportersgroepen samen feest vieren. Zelfs Duitse en Nederlandse fans. Het was een feest van verbroedering. Alles is gelopen zoals we verwacht hadden.' Iets moois De moeilijkheden leken meer te liggen bij beide spelersselecties. Zowel Ajax als Borussia Dortmund kampte met zware fl> O- cu und Öf^fcri,ire,tsart*«t- blessuregevallen. Dortmund miste de geblesseerde spelmaker Andy Mölller en topscorer Chapuisat. Bij Ajax was Mare Overmars in december zwaar geblesseerd geraakt. Hij zou sowieso niet spelen, net als Jari Litmanen die last had van zijn rug. Frank de Boer was geschorst. Nwankwo Kanu was fit, maar arriveerde vanwege een Olympische kwalificatiewedsrijd van Nigeria pas op dinsdag in Dortmund, na een uitputtende reis. En de zondag voor de wedstrijd was Ajax onderuit gegaan bij Vitesse: 2-1. Ajax was niet langer ongenaakbaar. Toch zei Louis van Gaal: 'De kans is aanwezig dat er iets moois gaat gebeuren.' De technisch directeur had het elftal noodgedwongen omgegooid. Winston Bogarde speelde linkshalf, Ronald de Boer linksbuiten en Nordin Wooter rechtsbuiten. De doeltreffendste omzetting was die van linkshalf Edgar Davids naar de nummers- positie in het centrum van de verdediging. In de poulewedstrijd bij Real Madrid had Davids al op die plek geëxcelleerd. In het Westfalenstadion zou Davids dat opnieuw doen. De dag voor de wedstrijd had hij zijn enkel nog verzwikt, maar dat mocht de pret niet drukken. Davids heerste op het veld, sleurde, stimuleerde en zwoegde. En kwam met prachtige rushes, zoals in de achtste minuut. Ajax, dat in die jaren een reputatie had hoog te houden op het gebied van vroeg scoren in een Europese uitwedstrijd, kwam op 0-1 door een vlammend schot van de opgekomen Davids. De één-twee met Patrick Kluivert was perfect geweest. Opnieuw had Ajax een buitenlandse heksenketel snel stil gekregen. Het demonstreerde zijn unieke positiespel en prachtige techniek, zonder overigens nog veel kansen te krijgen. Na rust kroop Dortmund uit zijn schulp. Dat gebeurde iets te enthousiast: aanvoerder Matthias Sammer kreeg twee maal geel en kon vertrekken. Ajax had de strijd gewonnen. In de 83ste minuut rukte Davids voor de zoveelste keer met de bal aan zijn voet naar voren. Weer speelde hij Kluivert aan, die nu zelf uithaalde: 0-2. De kampioen van Duitsland was weggespeeld. Na tweeëntwintig jaar was het AJAX MAGAZINE MEI 1999 197

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 197