«fcORY SAC een journalist: 'Het Westfalenstadion is het stadion waar iedere voetbalfan van droomt.' Om de kosten te drukken hadden de bouwers gebruik gemaakt van 26 'prefab' betonnen units, waarmee in delen van vier de vier tribunes gebouwd werden. Ze waren zó neergezet dat op de vier hoeken het stadion open bleef waardoor het veld voldoende lucht en licht zou krijgen. Velen vinden het Westfalenstadion een 'typisch Engels stadion', en over het algemeen klopt dat ook. In twee opzichten gaat de vergelijking echter niet op: de parkeerfaciliteiten zijn veel beter dan die van een doorsnee Engels voetbalstadion. Daarnaast moeten de tribunes vanaf de onderkant beklommen worden en, niet zoals bij de meeste stadions, van bovenaf of halverwege. Het Westfalenstadion staat er niet alleen. Het oude stadion Rote Erde ligt er zoals gezegd nog naast, als onderdeel van het 70 hectare tellende Westfalenpark. Er is de Wim Jansen kopt op doel tijdens Nederland - Brazilië op 3 juli 1974. De halve-finalewedstrijd was het derde duel dat Oranje in het Westfalenstadion speelde tijdens het WK '74. Foto: Cor Mooii Westfalenhalle (een indoor arena met een capaciteit van 23.000 toeschouwers), een ijsstadion, een televisietoren, een rozentuin en talloze sporthallen en hotels. Achter Rote Erde bevindt zich de Helmut König Halle, een atletiekzaal. Er is dus genoeg te doen in het Westfalenpark, maar er is maar één grote trekker: het Westfalenstadion. Borussia Dortmund heeft altijd een enorme aanhang gehad, sinds het begin van de jaren tachtig is praktisch iedere wedstrijd uitverkocht. De capaciteit van het stadion is na verbouwingen in de afgelopen jaren langzaam uitgebreid van 48.000 tot 54.000 en inmiddels kan het stadion 70.000 toeschouwers bevatten. Dat blijkt feitelijk nog niet genoeg, want de vraag naar kaartjes is enorm. Borussia Dortmund is razend populair. Het is op dit moment de eerste én laatste Duitse club die een Europa Cup won: in 1966 veroverde het de Europa Cup 2, in 1997 zegevierde Borussia Dortmund in de Champions League. Een bezoek aan het Westfalenstadion moet, los van het voetbal, een belevenis zijn, zo redeneert men in Dortmund. Dus kan men er uitgebreid eten, zijn er fanwinkels en andere 'commerciële activiteiten'. Die storen in dit geval de fans niet echt omdat, als men eenmaal op de tribune is aanbeland, het Westfalenstadion alleen nog maar voetbal 'ademt'. Er heerst iedere wedstrijd weer een Riesenstimmung. Die stemming was even minder toen in maart 1996 Borussia tegen Ajax moest spelen in de kwartfinale van de Champions League. Naar goed Duits gebruik drukte de club zichzelf vooraf in de underdogpositie. Overleven was bijna onmogelijk. Spits Stephane Chapuisat: 'Ajax is Europees en wereldkampioen, dat zegt voldoende. Internationaal hebben wij nog niet zoveel gepresteerd.' Ontmoetingen tussen Duitse en Nederlandse ploegen leveren doorgaans veel emoties op, zo ook die tussen Dortmund en Ajax. De plaatselijke autoriteiten kwamen echter met een verrassend initiatief. In plaats van beide supportersgroepen gescheiden te houden, organiseerde men op de middag voor de wedstrijd een Fan-Treffvoor beide groeperingen in de binnenstad. Dat leek vragen om moeilijkheden, maar grote incidenten bleven uit. Rond twaalf uur AJAX MAGAZINE MEI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 195