Babangida en ik hebben nooit problemen als de één speelt en de ander niet ontwikkelen. Ik ben het ermee eens dat wij qua karakteristieken veel op elkaar lijken. Wij zijn ook goede vrienden en hebben gelukkig nooit problemen gehad als de één speelt en de ander niet.' Ook de vergelijking met Simon Tahamata ligt voor de hand. Tahamata en Wamberto kennen elkaar goed uit de periode dat Wamberto bij Standard Luik speelde. De oud-Ajacied voorspelde Wamberto een grote toekomst toen deze afgelopen zomer de overstap naar Amsterdam maakte. Wamberto heeft ook iets van Mare Overmars. De Braziliaan houdt ervan om lange dribbels over het veld te maken, waarbij hij graag naar buiten dreigt om vervolgens de actie naar binnen te maken. Een verwoestend schot op doel moet deze actie tenslotte besluiten. Dat hij hierbij nog weinig doeltreffend is, baart vooralsnog geen zorgen, want ook Overmars was in zijn eerste Ajax-jaren niet zo productief als hij later zou worden. Wamberto is, net als Overmars, tweebenig, wat zijn productiviteit ten goede kan komen. Wamberto hierover: 'Ik heb die naar binnen trekkende beweging geleerd bij Standard, waar ik lang op nummer tien heb gespeeld. Ik was toen alleen veel langzamer dan nu. Met die snelheid erbij lijken mijn acties soms weieens op die van Overmars. Dat klopt.' een zeer arm gezin, is inmiddels een rijk man. Hij zegt: 'In Brazilië gebeuren die dingen vaker dan hier, het is daar normaler dan in Nederland. Mijn huidige vrouw en ik hadden op school een relatie en waren allebei nog minderjarig toen zij zwanger raakte. We zijn nog steeds samen en ik ben heel gelukkig dat alles zo goed is gegaan. Mijn vrouw en ik zijn allebei nog jong, maar we voelen het absoluut niet als een belasting dat we al drie kinderen hebben. Integendeel zelfs, want we zijn heel blij met ons gezin. We verkeren in de gelukkige omstandigheid dat we onze kinderen kunnen zien opgroeien. De oudste speelt in de E2, samen met de zoon van Danny Vroeg volwassen Wamberto kreeg zijn eerste kind toen hij zestien jaar was. Inmiddels heeft hij er drie en woont hij samen met zijn vrouw in Amstelveen. Het valt niet mee om als zeer jonge vader op 16-jarige leeftijd je thuisland te verlaten voor eert ongewis voetbalavontuur in Europa. Acht jaar later kan hij tevreden vaststellen dat het avontuur geslaagd is. Wamberto, opgegroeid in Blind. Ik ben zelf al heel blij dat ik bij Ajax speel en nu doet mijn zoon hetzelfde. Ik heb het zelf niet eens aangemoedigd, maar ben natuurlijk wel trots op hem.' In België wasje een soort vaderfiguur voor jeugdige talenten. Je hebt iets met kinderen. Heb je dat altijd gehad 'Ik houd heel veel van kinderen. Ik heb in Brazilië achttien neefjes en nichtjes, van wie ik allemaal houd. Een praktisch probleem is dit wel, want ieder jaar als ik naar huis ga, moet ik vreselijk veel voetbalspullen en schoenen meenemen. Ze vragen van alles aan me.' Als Ajax ooit een scoutingsproject in Brazilië start, kan het zeker gebruik maken van de diensten van Wamberto. Hij zou in zo'n project heel nuttig zijn en zegt zoiets zelf ook leuk te vinden. Maar de familieman Wamberto wil eerst slagen als voetballer bij Ajax. De acute heimwee naar Brazilië is verdwenen, zodat hij zich volop kan concentreren op het voetbal. Wamberto: 'De eerste jaren in Europa waren heel zwaar voor me. Ik was hier twee jaar zonder mijn vrouw. Nu hebben we het met z'n vijven naar ons zin in Nederland. Mijn kinderen hebben zich snel aangepast. We hebben in Amstelveen al enkele vrienden gemaakt. De taal is nog een beetje een probleem, maar we pikken het Nederlands beetje bij beetje op. Ik kan al het een en ander verstaan. Als ik de rest van mijn familie mis, bel ik mijn moeder op om de laatste nieuwtjes te horen.' Tot zover Wamberto de jesus Sousa Campos. In het Ut verlaten spelershome van Ajax is het door het mooie weer inmiddels warm geworden. Bij het afscheid vraag ik hem of wat hem betreft alles aan bod is gekomen. Of wil hij nog iets kwijt voor de fans van Ajax? Dat wil Wamberto zeker: 'De fans moeten niet wanhopen. Ze moeten hoop en geloof houden, tot de laatste wedstrijd van het seizoen. Alle fans moeten de spelers blijven helpen.' Met dank aan Priscilla Janssens m 18 AJAX MAGAZINE MEI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 18