De krenten in de pap Het shirt van Marco van Basten In de rubriek 'Museumstukken' worden voorwerpen uit het Ajax Museum besproken. Deze keer is dat een oorspronkelijk shirt, dat ooit is gedragen door Marco van Basten. Het is te bewonderen in een afdeling van het museum die geheel gewijd is aan het Ajax-tenue. Wie de veelheid aan foto's, documenten, trofeeën en andere relikwieën in het Ajax Museum gadeslaat, jpfciet willen geloven dat het af en toe een heidense klus is geweest ze te achterhalen en te verwerven. Toch blekefi sommee voorwerpen die hoog op het verlanpijstje van de samenstellers stonden, gewoon zoek te ■zijn. Het Intertotobeeld bijvoorbeeld, de eerste Europese prijs die Ajax - in 1962 - won, lijkt geheel van de aardbodem verdwenen. Zelfs met een speciale oproep in de krant is het niet gelukt de trofee weer terug te krijgen. Het mag daarom gerust een klein wonder genoemd worden dat het museum erin is geslaagd zo'n groot aantal originele shirts in zijn bezit te krijgen. Op de gehele tweede verdieping bijvoorbeeld, die grotendeels gewijd is aan de Europa Cups, de wereldbekers en het Nederlands elftal, prijkt alleen al een schat aan - soms behoorlijk waardevolle - tricots. Zo is er van elke finale die Ajax ooit speelde een authentiek shirt van een speler die voor de tegenstander uitkwam. Tegenwoordig kun je gewoon in de winkel een shirt kopen met de naam van je favoriet erop, maar vroeger was daarvan geen sprake. In het museum hangen bijna uitsluitend echte MUSEUMSTUKKEN door Carel Berenschot foto Jasper Wiedeman shirts, die ook werkelijk in de betreffende wedstrijd zijn gedragen. Ze komen uit de verzamelingen van onder anderen Barry Hulshoff, Ruud Krol, Dick Schoenaker, Frank Rijkaard, Johnny Bosman, John van 't Schip en Frank en Ronald de Boer. Ook op de benedenverdieping zijn een aantal zeer zeldzame shirts te bewonderen en eigenlijk zijn ze de krenten in de pap. Zo staat in het kabinet dat aan Johan Cruijff is gewijd, temidden van enkele unieke trofeeën uit zijn persoonlijke bezit, ook een shirt met nummer 14 erop. Vroeger werden er aan het eind van een seizoen shirts verdeeld onder de medewerkers en vrijwilligers van Ajax en zo kwam dit exemplaar in het bezit van Ajax-perschef David Endt, die het aan het museum in bruikleen heeft gegeven. Maagdelijke periode Een ander, bijna even zeldzaam tricot uit David Endts verzameling is te bewonderen in het eerste kabinet, dat de geschiedenis van het Ajax-tenue behandelt. Het shirt, met rugnummer 9, was ooit van Marco van Basten. Diens vader heeft een eigen museum, waarin bijna alles van Marco een plaats kreeg. Omdat Van Basten senior niet wilde dat de bezoekers van zijn museum een onderwerp of object moeten missen, heeft hij geen voorwerpen willen uitlenen aan het Ajax Museum. Het exemplaar uit de collectie van David Endt kwam dan ook als een geschenk uit de hemel. Het shirt van Van Basten is niet alleen bijzonder omdat het van hém is geweest, maar het illustreert ook de tijd waarin voor het eerst de naam van de hoofdsponsor - toentertijd TDK - op de voetbalkleding verscheen. In 1982 namelijk, hetzelfde jaar waarin Van Basten debuteerde, werd shirtreclame in Nederland toegelaten. Vóór die tijd was het alleen de kledingfabrikant toegestaan de merknaam op het shirt af te drukken. Op de foto hiernaast is het niet te zien, maar bij het Van Basten-shirt was dat destijds Kappa. De eerste kledingfabrikant die - begin jaren zeventig - zijn naam op een Ajax-shirt wist te krijgen, was Le Coq Sportif. In het museum hangt nog een van de laatste exemplaren uit de 'maagdelijke periode', 188 AJAX MAGAZINE MEI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 188