Eddy Pieters Graafland 'Ik gooide de bal zo tot over het middenveld' KATERN Eddy Pieters Graafland werd op zijn elfde lid van Ajax. Eigenlijk mocht je pas vanaf je twaalfde lid worden, maar de talentvolle doelman kreeg dispensatie. Op 6 april 1953 debuteerde hij in het eerste. Hij was toen negentien jaar. in 1958 vertrok Pieters Graafland naar Feyenoord, voor het toenmalige recordbedrag van 134.000 gulden. Eddy Pieters Graafland was de eerste doelman van Ajax die zich daadwerkelijk met de aanvalsopbouw bemoeide. 'Ik kom uit een echte Ajax-familie, hoewel mijn vader ook bij Blauw Wit actief is geweest. Mijn vader was bestuurslid van Aj|ix en mijn broers gingen daar ook ^etballen. Het was voor mij logisch om •dók naar Ajax te gaan. Ik was de kleinste thuis. Met mijn vader en drie broers gingen we regelmatig voetballen op een stuk gras achter het Olympisch stadion. De kleinste moest in het doel. Dat was ik dus. Alle ballen die over of naast gingen, moest ik gaan halen. Het was dus in mijn belang om zoveel mogelijk ballen te stoppen. Ik was toen al bloedfanatiek. Nadat ik bij Ajax was aangenomen, ging ik ook zoveel mogelijk voor mezelf oefenen. Een half uur voor het begin van de training was ik al op het veld. Ik wilde zo ver mogelijk komen in mijn sport. Keepers kregen weinig aparte aandacht. Van trainer Jack Reynolds kreeg ik wel discipline bijgebracht. We moesten zelfs onkruid uit het gras verwijderen. Van Reynolds kreeg ik ook mijn eerste echte voetbalschoenen, Manfields. Dat betekende wat hoor. Als je voetbalschoenen kreeg van Reynolds hoorde je er echt bij. Ruim een jaar na mijn debuut werd het betaalde voetbal ingevoerd. In mijn Ajax- tijd was er helemaal geen sprake van aparte keeperstraining. Er werd op het doel geknald en er werden voorzetten gegeven. Mijn grote voorbeeld was Gerrit Keizer. Die had nog bij het grote Arsenal gespeeld, en dat maakte veel indruk op me. Ook droeg Keizer altijd van die mooie groene keeperstruien. Die vond ik heel chic. Bij Ajax ben ik die ook gaan dragen. Mijn vrouw heeft ook nog eens een grijze trui met zwarte strepen voor me gebreid. Die had ik bij een andere keeper gezien en Foto: NFP Eddy Pieters Graafland keepte het liefst met zijn blote handen, zoals hier bij VVV (6 maart 1955, 0-0). AJAX MAC.AZINE MEI 1999 181

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 181