In het verkeerde strafschopgebied KATERN AJAX MAGAZINE MEI 1999 179 De huidige selectie van Ajax telt maar liefst twee scorende keepers. Zowel Edwin van der Sar als Fred Grim heeft één doelpunt achter zijn naam staan. Grim doelpuntte in het seizoen 1991-1992 bij FC Zwolle. Als doelman van Cambuur trok hij in de slotminuut mee naar voren om een achterstand goed te maken. Dat deed hij inderdaad, door een bal uit een hoekschop in het doel te koppen: 2-2. Edwin van der Sar had twee pogingen nodig om te scoren. Op 22 maart 1995 ging hij in de slotfase tegen Sparta een strafschop nemen. De stand (8-0) en de sfeer op en rond het veld (melig en uitgelaten) was ernaar. Van der Sar verpestte het feestje door slecht in te schieten; Edward Metgod stopte de bal. Op 3 mei 1998 ging de Ajax-doelman opnieuw vreemd in een strafschopgebied. In dat van De Graafschap benutte hij dit keer wel koelbloedig een pingel (0-8). Heinz Stuy deed op 6 juni 1971 bij Go Ahead anderhalf uur een poging om te scoren. Aangezien hij in de Europa-Cupfinle tegen Panathinaikos de nul had gehouden, mocht de keeper van Michels in deze slotwedstrijd van het seizoen in de spits staan. Het was geen onverdeeld succes: Ajax verloor (4-1), Stuy scoorde niet en blesseerde zijn collega-veldspeler Wim Suurbier ernstig. Edwin van der Sar op weg naar het enige doelpunt dat een Ajax-keeper ooit gemaakt heeft (De Graafschap - Ajax 1-8, 3 mei 1998). Gaal, met instemming van Van der Sar. Het werd een afscheid dat Menzo niet had verdiend: Ajax, dat al kampioen was, verloor beide wedstrijden. Edwin van der Sar had in zijn beginperiode vooral last van het door de buitenwacht opgeplakte etiket 'geen uitstraling'. En nadat ploeggenoot Marciano Vink Van der Sar na een mindere actie tegen Auxerre op het veld een uitbrander gaf, rekenden velen op een snelle terugkeer van Menzo. Die kwam er niet omdat Edwin van der Sar Foto: ANP Stanley Menzo op de schouders na afloop van Ajax - PSV (1-0, 21 april 1984). veel te goed was c.q is. Hij heeft ongelooflijke reflexen, is ijzig kalm, heeft een groot spelinzicht, werkt met een precieze timing en voetbalt (met beide benen!) ongelooflijk goed mee. Er is eigenlijk weinig op de kwaliteiten van Van der Sar aan te merken. Van der Sar is zonder twijfel de beste doelman die Ajax ooit gehad heeft. Zowel Menzo als Van der Sar heeft veel geleerd van de fanatieke, wetenschapppelijk ingestelde keeperstrainer Frans Hoek. De oud doelman van Volendam tilde het trainen van keepers naar een hoger niveau. Tot in de jaren tachtig werd aan een keeper nauwelijks extra aandacht besteed. Hij werd getraind door dezelfde mannen die ook de spelers onder handen namen: de hoofd- en assistent-trainer. Hoeks werk was baanbrekend; er is tegenwoordig bijna geen club meer die géén keeperstrainer heeft. Naast het specifieke technische trainen wees Hoek zijn protégés ook voortdurend op het vasthouden van de concentratie. Hans Galjé was een stijlvolle keeper, lenig en technisch sterk. Foto: Soenar Chamid Een doelman van Ajax heeft niet altijd veel te doen. Het is dan de kunst om er te staan op de weinige momenten dat het nodig is. Dat was niet iedereen gegeven, maar ook dat onderdeel beheerst Van der Sar tot in de perfectie. En bovendien: een Ajax- doelman heeft tegenwoordig altijd wel wat te doen. Meevoetballen bijvoorbeeld.

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 179