oudere vriend van ons keek altijd rond op straat of er nog talenten tussen liepen. Zo ben ik er op een gegeven moment uitgepikt en is mijn voetballoopbaan begonnen.' In Brazilië speelde Wamberto bij de clubs Sao Luis en Sampaio Correia alvorens hij in 1991 de overstap maakte naar Europa. Beschouwt hij dat niet als een stap terug, want voetbal in Brazilië is toch het summum? Wamberto: 'Brazilië wordt inderdaad nog steeds als een van de grootste voetballanden van de wereld beschouwd, wat volgens mij voor een belangrijk gedeelte door Pele komt, die een van de allergrootsten uit de geschiedenis is. Toch kun je je in Europa op andere gebieden dan het puur technische vlak goed ontwikkelen. Braziliaanse voetballers hebben vaak een natuurlijk talent, maar in Europa wordt meer aandacht gegeven aan het fysieke gedeelte. Dat blijkt in de voorbereiding en op de training. Fysiek ben ik in België en Nederland veel sterker geworden. Wat dat betreft is het voetbal hier beter ontwikkeld dan bij ons. In Brazilië beginnen de jongens meestal op vier- of vijfjarige leeftijd op straat te voetballen. Een Braziliaans kind krijgt in het algemeen veel vrijheid van zijn ouders, zodat hij alle tijd heeft om z'n technische vermogen te ontwikkelen.' Zijn de verschillen in opvatting tussen het Nederlandse en Braziliaanse voetbal groot? 'Nee. Het lijkt juist veel op elkaar, dat merkte ik al meteen toen ik hier was aangekomen. In België is het anders. Daar wordt nog fysieker gespeeld en de Belgische competitie lijkt erg op het voetbal in Engeland. Nederland is technisch veel verder ontwikkeld, er lopen hier prachtige talenten rond. De selecties van het Braziliaanse en Nederlandse elftal lijken erg op elkaar wat betreft de samenstelling. De technische kwaliteiten ontlopen elkaar weinig. Nogmaals, wat betreft het fysieke is Nederland iets verder ontwikkeld, terwijl de Brazilianen waarschijnlijk over meer natuurlijk talent beschikken. Als Brazilië tegen Nederland speelt, zie je dat we het moeilijk krijgen. Dat komt doordat het voetbal zo op elkaar lijkt. Mensen die zeggen dat het Braziliaanse voetbal veel meer mogelijkheden heeft, geloof ik niet. De ontwikkeling van het Braziliaanse voetbal is nauwelijks verder dan het Nederlandse voetbal.' Wat vind je van het niveau van de Nederlandse eredivisie, die internationaal volgens veelkennersweinig voorstelt 'Ik vind het niveau hier hoog. Feyenoord, PSV en Vitesse vind ik goede ploegen. Ik wilde graag weg uit België, omdat ik het niveau daar toch wat laag vond. Ik heb het bij Ajax naar mijn zin. Bij elke club waar ik heb gespeeld, heb ik altijd alles gegeven. Ook hier. Ik hoop voor onze fans dat we AJAX MAGAZINE MEI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 13