Davids was er ook en hij maakte een praatje met Piqué. Is Piqué nu nog trots op- Op dat moment was overigens Davids niet zijn idool; dat waren Bryan Roy en Pelé. Het was in de tijd dat Piqué nog linksbuiten was. 'Ik ben pas vrij laat linkshalf geworden. Dat vond ik aanvankelijk helemaal niet leuk. Ik voelde het als een degradatie.' Nu ziet Piqué in die verandering van positie alleen maar een voordeel. Want behalve Jesper Gronkjaer speelt er volgens hem nog een linksbuiten van wereldklasse bij Ajax: Kevin Bobson. Piqué wordt lyrisch als het gesprek op de linksbuiten van de Al komt. 'Kevin is nu drie keer ingevallen bij het tweede en het is een genot om met hem te spelen. De eerste keer dat hij inviel kreeg hij de bal, schoot die langs de lijn naar voren, versnelde en stichtte meteen gevaar. Iedereen op de tribune stond op om te applaudisseren. Kevin gaat het zeker redden in het voetbal. Ik snap niet dat hij niet vast in het tweede staat. Na het vertrek van Rody Turpijn staan Froylan Ledezma en Raphael Supusepa daar afwisselend, maar allebei zijn het geen echte linksbuitens. Ik kijk echt uit naar het moment dat ik weer met Kevin kan spelen.' Hoogtepunt Piqué werd op zijn zestiende ontdekt door Ajax. Daarvoor had hij eens meegedaan aan een Talentendag, maar hij viel in de laatste ronde af. Piqué vreesde dat hij nooit bij Ajax terecht zou komen, maar zijn moeder hield hem voor dat alles goed zou komen. 'Op een dag zul je bij Ajax spelen. En die dag is niet ver weg,' zei ze. Piqué geloofde haar. Terecht, want een paar jaar later stond Ajax inderdaad voor de deur. 'Later bleek dat Ajax me daarvoor ook al een keer had gevraagd. Mijn moeder had dat nieuws toen voor me achtergehouden. Ik was boos, maar snapte het toen ik de uitleg hoorde. Ze zei dat de kans dat je afvalt kleiner is als je laat bij Ajax komt. Toch was het op een gegeven moment wel moeilijk. Ik wilde per se prof worden en dacht dat het niet meer zou lukken. Toen ik in de BI van Voorland speelde, wilde PSV me hebben. Maar Voorland hield die brief achter en daar ben ik heel kwaad om geweest. Maar achteraf is het beter geweest, want Ajax is natuurlijk de enige club.' Piqué belandde in de BI. Het werd direct een mooi jaar, maar het hoogtepunt uit zijn Ajax-tijd tot nu toe is natuurlijk het kampioenschap van vorig jaar met de Al. Piqué geniet nog steeds na. 'We hadden zo'n goed team, ik dacht dat iedereen een contract zou krijgen. Maar er kregen er maar vijf een A-contract. De trainer zei: als je een envelop in de brievenbus krijgt, dan zit het goed. Ik kreeg die brief en werd uitgenodigd voor een gesprek. Mijn moeder en ik zijn gaan nadenken en hebben mijn oom, die op de universiteit heeft gezeten, gevraagd om me bij te staan bij de besprekingen. Toen we het eens waren over een contract, was mijn moeder ontzettend trots op me. Onze droom was uitgekomen en we hebben uitgebreid geproost. Het was een speciaal moment, want we hebben het allemaal zelf moeten doen.' Vuist De band tussen tussen Piqué en zijn moeder is hecht. 'Ze is heel erg belangrijk voor mij, ook op voetbalgebied,' zegt hij. 'Zo zit ze bij elke thuiswedstrijd op de tribune. Voordat het beginsignaal is gegeven, zoek ik oogcontact met haar. Ze steekt dan altijd haar duim op. Als ik in de rust naar de kleedkamer loop, kijk ik weer in haar richting. Steekt ze haar duim voor de tweede keer op, dan weet ik dat ik door moet gaan zoals in de eerste helft. Steekt ze haar vuist op, weet ik dat het in de tweede helft beter moet gaan. Daar heb ik heel veel aan.' Aan wie Piqué ook veel heeft gehad is Jan Wouters. Hij betreurt het dan ook dat de trainer halverwege het seizoen doorschoof naar het eerste elftal. 'Ik heb veel van Wouters geleerd. Alleen als hij op de training meedeed met partijtjes, dan was het opeens een stuk minder leuk. Weet je wat zo tof was aan Wouters? Hij bleef altijd rustig en daar houd ik van. Sommige trainers staan langs de kant te bieren als je een fout maakt. Je weet op dat moment allang dat je iets verkeerds hebt gedaan en dat hoef je niet nog een keer te horen. Je hebt dan ook de neiging iets terug te zeggen. Wouters bleef altijd rustig op de bank zitten en legde na afloop pas uit wat je verkeerd deed. Dat werkt veel beter.' Maar ook over Wouters' opvolger Jan Olde Riekerink is Piqué zeer te spreken. 'Het is een toffe man die meegaat met de tijd. We doen na de training altijd trucjes met de bal. Hij komt er dan bij staan en vraagt ons hoe je die moet uitvoeren. Hij pakt dan de bal en probeert ze na te doen. Het lukt zelden, maar het is toch leuk dat hij het probeert.' Heel erg veel denkt hij nog niet aan een eventueel debuut in Ajax 1 ('Ik speel nog geen jaar in het tweede'), maar het gaat er misschien wel van komen. De kans is groot dat Piqué op 2 juni met het eerste elftal mee mag naar een trainingskamp in Vietnam. Het moet de eerste stap worden naar een definitieve doorbraak. 'Veel spelers die linkshalf kunnen spelen, heeft Ajax niet. Dat zou weieens een voordeel voor me kunnen zijn. Als Richard Witschge geblesseerd is of tegen een schorsing aanloopt, krijg ik misschien een kans. Maar voorlopig wil ik me alleen concentreren op Ajax 2. Daarin heb ik nog genoeg te leren.' 134 AJAX MAGAZINE MEI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 134