%y De start van het nieuwe millennium zal voor Ajax spannender zijn dan voor vrijwel alle andere Nederlandse clubs. Het laatste jaar van deze eeuw heeft op het sportieve vlak immers niet die successen opgeleverd die velen hadden verwacht na het prachtige seizoen 1997-1998. Wat zal het jaar 2000 Ajax bieden? Vraag het een willekeurige Amsterdammer op straat en de twijfel op het gezicht zal zichtbaar zijn. Toch zijn er ook lichtpuntjes bij de start van het nieuwe millennium. Een van die lichtpuntjes schittert regelmatig, is klein en luistert naar de prachtige naam Wamberto de Jesus Sousa Campos. Toen Wamberto zich afgelopen zomer in Amsterdam meldde, waren de kenners Hfngs de lijn het al snel eens toen zij de Achtvoetige Braziliaan op de training Aanschouwden: dit kon weieens een grote torden. Maar 'Wampie' bewaarde zijn iooiste acties aanvankelijk exclusief voor op dg training, want als het eenmaal 'om raMPhie' ging, leek hij wel te verstijven. De eerste wedstrijden van dit seizoen keek hij dan ook meestal toe vanaf de bank, maar toen Babangida's blessureleed groter werd, greep Wamberto zijn kans. Zijn zelfvertrouwen is duidelijk gegroeid en hij lijkt inmiddels verzekerd van een basisplaats. Communicatie met Wamberto wordt bemoeilijkt doordat de dribbelaar uit het Noord-Braziliaanse Sao Luis behalve het Portugees alleen het Frans machtig is. In overleg wordt besloten om er op een zonnige goede vrijdag een tolk bij in te zetten, zodat Wamberto zich in zijn eigen taal kan uitdrukken. Wamberto is pas 24 jaar, maar oogt al heel volwassen. Op 16-jarige leeftijd kreeg hij zijn eerste kind, waarna hij naar Europa vertrok voor een avontuur dat hem via Seraing en Standard Luik naar Ajax voerde. Inmiddels is Wamberto vader van drie kinderen. Het geluk lacht hem toe en hij maakt er dan ook geen geheim van dat hij zich een gelukkig mens voelt. Alleen de prestaties van Ajax zouden, ook wat hem betreft, beter mogen. 'Blijf hopen en geloven' zegt hij aan het einde van het door Jeroen van den Berg foto's Louis van de Vuurst 'Blijven hopen en geloven' is Wamberto's boodschap aan de Ajax-fans verhaal. Het is zijn boodschap aan de Ajax-fans. Straatvoetbal Zoals alle Braziliaanse talenten leerde hij voetballen op straat. Nog meer dan waar dan ook in de wereld is dat in Brazilië een gegeven. Wamberto: 'Je moet je realiseren dat de meeste Braziliaanse families niet de financiële mogelijkheden hebben om hun kind op een voetbalclub te doen. Daarom spelen de meeste kinderen op straat. Daar wachten zij op een kans om op een club te komen. Voor mij is dat niet anders gegaan, ik kom uit een arme familie. Een AJAX MAGAZINE MEI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 11