Foto: Louis van de Vuurst even naar de achtergrond. Na lang aarzelen besloot Van Basten toch nog een keer de voetbalschoenen aan te trekken om met zijn vrienden een balletje te trappen. 'Het begon aardig te kriebelen,' vertelde hij later. Zoals ook de anderen lieten zien het spelletje nog niet verleerd te zijn, zo toonde ook Marco van Basten zijn talenten. Hij schroomde niet nog wat te kappen en te draaien en bekroonde zijn optreden zelfs met een doelpunt op aangeven van Johan Cruijff. Het was prachtig en ontroerend om te zien hoe spelers als Van Basten, Rijkaard en Cruijff elkaar vonden in het veld om de goal te vieren. Emotie en gevoel zijn twee moelijk te omschrijven begrippen. Dit is in het gewone leven al het geval, maar in de sport helemaal. De beleving en het genieten van het moment, daar gaat het om op een avond als deze. Het weerzien met de talenten van weleer was dus heel bijzonder. Iedereen die in de gelegenheid was te komen, was dan ook aanwezig. Het leverde een unieke verzameling van spelers op met een gezamenlijke voetbalhistorie waar miljoenen mensen van hebben kunnen genieten. Er werd een lekker potje Barcelona, eindigt in een 2-2 gelijkspel. Ook de tweede helft van dit duel heeft een nostalgisch karakter. Voor Ajax treden oud-Ajacieden aan die elders nog actief zijn. Na afloop van het festijn maakt voorzitter Michael van Praag bekend dat Johan Cruijff benoemd is tot erelid van de vereniging. Donderdag 8 april Via een persbericht maakt Ajax bekend dat Jari Litmanen, wiens contract aan het eind van het seizoen afloopt, de club zal verlaten. Waar de Fin volgend seizoen zal Ajax en Johan Cruijff: het feest der herkenning. gevoetbald en daarbij was de uitslag niet belangrijk. Sommigen, zoals Jan Wouters, wilden echter toch wel wat laten zien. Hij vond twee keer het net en zette daarmee de 2-1 overwinning voor het uittenue-team op de borden. Unieke momenten Unieke beelden waren er ook te zien toen het Ajax van nu tegen het Barcelona van Louis van Gaal speelde. Niet de dingen die op het veld gebeurden, maar de dingen die erlangs plaatsvonden, waren bijzonder. De vedetten van weleer hadden zich in een lange rij langs de lijnen genesteld om daarvandaan de wedstrijd te bekijken. Opvallende afwezige in die rij was Johan Cruijff. Hij had zich bij Jan Wouters in de dug-out gevoegd om, zoals hij later zei, 'lekker met Jan over voetbal te kletsen'. De andere sterren spraken ook met elkaar en werden goed verzorgd door Sjaak Swart. Alsof het de pauze van een jeugdtoernooi betrof, kwam hij namelijk langs met een grote schaal broodjes. Ondertussen vermaakten Ajax en Barcelona het publiek. Een leuke eerste helft en een goal van Shota Arveladze waren het startsein voor de tweede helft. Een helft waarin een aangepast Barcelona en een Ajax-elftal met diverse gastspelers hun opwachting maakten. Het werd een mooi weerzien met Johnny Bosman, Finidi George, Wim Jonk, Michel Kreek, Bryan Roy, Clarence Seedorf, Sonny Silooy, Frank Verlaat en Aron Winter. Een negental dat werd aangevuld met Ferdi Vierklau en Edwin van der Sar, die later werd vervangen door Fred Grim. Het was jammer dat Dennis Bergkamp, Mare Overmars, Nwankwo Kanu en Edgar Davids wegens wedstrijdverplichtingen spelen, wordt niet bekendgemaakt. Vrijdag 9 april Het Ajax-personeel krijgt een toelichting op de halfjaarcijfers en wordt geïnformeerd over de plannen met betrekking tot de viering van het honderdjarig bestaan van de club op 18 maart 2000. Zondag 11 april Na al na zes minuten door Shota Arveladze op voorsprong gekomen te zijn, verliest Ajax in Leeuwarden met 4-1 van Cambuur. Het is de grootste nederlaag van het seizoen. verstek moesten laten gaan, want dan was het gezelschap helemaal compleet geweest. Er bleef echter nog genoeg talent over en aangezien de heren het Ajax-spelletje nog lang niet waren verleerd, werd er een leuke wedstrijd van gemaakt. De bal werd vloeiend rondgespeeld en door attractief spel onstonden er verschillende leuke situaties. Op het oog leek het alsof men nog iedere week met elkaar samenspeelt, maar dat kon niet verhinderen dat Barcelona op een 2-1 voorsprong kwam. lange tijd dachten de Spanjaarden de winst binnen te hebben maar de gretigheid van Ajax bepaalde anders. In de laatste minuut zorgde Bryan Roy voor de gelijkmaker en deze goal werd met grote blijdschap gevierd. Het einde van een mooie avond was nabij. Het afscheid vond plaats op de middenstip waar Michael van Praag een cheque en de speld voor het erelidmaatschap aan Johan Cruijff overhandigde. Het geheel werd afgesloten met een massale ereronde en de volgende avond toonde Johan Cruijff zijn speld op de televisie. Ten onder in Friesland Na de erewedstrijd stonden er weer serieuze zaken op het programma. Ajax had tegen PSV weliswaar de boot gemist, maar met nog acht wedstrijden voor de boeg was nog niet alles verloren. De ontmoeting tegen Cambuur Leeuwaren op 10 april was voor Ajax dus wederom een finale. Zonder Benni, Witschge, Blind en Rudy toog de selectie naar Friesland. Om nog enig uitzicht te houden op de derde plaats moest er een overwinning worden geboekt, maar weer ging het mis. De wedstrijd werd het dieptepunt van het seizoen en de 4-1 nederlaag schakelde Ajax vrijwel zeker uit in de strijd om een plaats in de Champions League. Met de wedstrijden die Ajax na 10 april nog voor de boeg had, zou zelfs plaatsing voor de UEFA Cup een zware opgave worden. Het ergste was nog wel dat er niets viel af te dingen aan de nederlaag. Ajax was in Leeuwarden volledig de weg kwijt. De inspiratie ontbrak en ook van organisatie, concentratie en agressie was nauwelijks sprake. Cambuur Leeuwarden werkte wel voor de punten en zag dit beloond met een ongekend ruime overwinning. 102 AJAX MAGAZINE MEI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 102