Met de C'tjes op voetbalkamp. voetbalspel. Keepen is dan een noodzakelijk kwaad. En Edwin kon ook goed voetballen. Zo had hij een heel goed schot in zijn benen. Dat zie je nu nog steeds terug.' Eenmaal op doel bleek al snel dat Van der Sar er wel wat van kon. Aartsma: 'Ik dacht niet meteen: wat een talent, maar het was wel al snel duidelijk dat hij het heel aardig deed. Beter dan de andere jongens op doel.' Van der Sar kwam niet meer aan voetballen toe. 'Toen hij hier eenmaal een beetje op niveau ging keepen, werd hij echt goed,' zegt Koppe. 'Of nou ja, niveau... In ieder geval na de Cl. Toen begon hij punten voor ons te pakken.' En dat was nodig ook, gelet op de woorden van trainer Aartsma. 'De Foreholte-jeugd was bepaald niet goed.' Wassink: 'Het laatste jaar dat Edwin hier voetbalde, dat was in de BI, verloren wij zelfs al onze wedstrijden. Dat was echt een rampjaar.' Van Kempen: 'Nee, Foreholte heeft wat dat betreft weinig hoogtepunten gekend. Daar heeft ook Van der Sar niet voor kunnen zorgen.' Koppe: 'Het is zijn redding geweest dat hij hier is vertrokken.' Bol vult aan: 'Dat heeft zijn carrière een heel andere wending gegeven.' Koppe: 'Dat zeker, want hier kreeg hij geen kans in het eerste elftal.' Voor de toenmalige eerste-elftaltrainer stond de man op doel vast en daarachter zat Rob van Dijk, de huidige keeper van RKC. 'Die was een jaar ouder dan Edwin,' zegt Koppe. 'Daarom kreeg hij de voorkeur als tweede man, boven Ed.' Stroomversnelling Het was voor Van der Sar het sein om zijn grenzen een aantal kilometers te verleggen. Aangezien hij destijds in Noordwijk naar de mavo ging was zijn keus voor de plaatselijke hoofdklasser een logische. 'En een juiste,' zegt Aartsma. 'Jongens die echt hogerop wilden, hadden bij Foreholte niets te zoeken.' Foto: Louis van de Vuurst Bij Noordwijk ontplooide Van der Sar zich in een razend tempo. Zijn carrière kwam in een stroomversnelling. Koppe: 'Vanaf dat moment kreeg Ed de wind mee.' Zo gebeurde het dat tijdens een bezoek aan Noordwijk van Louis van Gaal, destijds trainer van Ajax, Edwin van der Sar in het oog sprong. En niet Patrick Scheurwater, voor wie de Amsterdamse oefenmeester eigenlijk langskwam. 'Dat zijn van die dingen waarmee je geluk moet hebben,' zegt Koppe. Dat soort geluk bleef hem ook bij Ajax achtervolgen. 'Ed werd in principe aangetrokken als vierde man bij Ajax,' zegt Koppe. 'En hoe macaber ook, doordat Lloyd Doesburg omkwam tijdens de SLM- AJAX MAGAZINE APRIL 1999 87

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 87