John van't Schip, trainer Dick de Groot, Gerald Vanenburg, René Panhuis en Sonny Silooy van Ajax B1 zwaaien naar het publiek in Frankrijk (seizoen 1979-1980). Aad de Mos Panhuis debuteerde ook in een opgefokte omgeving, maar dan anders. Het lot had Ajax in de eerste ronde van de KNVB- beker gekoppeld aan de Rotterdamse eersteklasser HOV. Hoop Op Vooruitgang stond op zijn kop: het grote Ajax kwam op bezoek. Vrijwilligers hadden loopplanken neergelegd rond het veld en achter een van de doelen waren hekken geplaatst om de Ajax-fans in bedwang te houden. De Ajacieden waren minder onder de indruk. Met Panhuis nog op de bank liepen ze in Ajax A1 in het seizoen 1981-1982. Te herkennen zijn onder anderen Marco van Basten (staand, zesde van links), Stanley Menzo (staand, vierde van rechts) en René Panhuis (zittend, derde van rechts). verloor met 2-0. Edo Ophof viel geblesseerd uit. Ik, als verdedigende middenvelder, dacht nog dat ik nu een kans zou krijgen, maar dat bleek niet het geval. Trainer Aad de Mos zag het niet echt in me zitten. Dat heeft hij ook wel gezegd, alleen niet tegen mij, maar in de wandelgangen. Qua kwaliteiten had ik meer kunnen spelen dan die ene wedstrijd. Er speelden andere dingen mee. Ik heb me niet genoeg laten gelden. Ik was te lief, had brutaler moeten zijn. Daar wil ik niet mee zeggen dat ik een blijvertje was geweest bij Ajax. Maar misschien had ik dan wel iets meer gespeeld en had ik gemakkelijker naar een andere club kunnen gaan. Bovendien was mijn type speler ondergewaardeerd bij de club. Men was toch meer gefocust op de technische, scorende spelers. Pas met de komst van Johan Cruijff, die Wouters naar Ajax haalde, kwam er meer waardering voor de zogenaamde werkers. Het type Jan Wouters werd zelfs een begrip.' Tot overmaat van ramp raakte Panhuis aan het eind van het seizoen ook nog geblesseerd. Panhuis: 'Toen was het voor Ajax niet meer interessant om met mij verder te gaan. In 1985 vertrok ik naar Generatiegenoten Van 't Schip, Vanenburg en Van Basten debuteerden dan ook eerder in Ajax 1 dan Panhuis. Voor Panhuis kwam het grote moment op 9 oktober 1983. 'Ik had al enkele keren op de bank gezeten, onder andere bij één Europa- Cupwedstrijd, eind september tegen Olympiakos Piraeus. Dat was een keiharde wedstrijd, waarin Edo Ophof uit het veld werd gestuurd. Van Basten kreeg de ene aanslag na de andere op zijn benen. Zeventigduizend Grieken op de tribune maakten een enorm lawaai. Assistent trainer Hassie van Wijk zweepte de boel nog wat op door naar het publiek te gaan lopen zwaaien.' de eerste helft gemakkelijk uit naar 0-5. De Oostenrijker Felix Gasselich scoorde drie keer. Panhuis: 'De meeste spelers waren niet zo gemotiveerd voor de wedstrijd. Logisch natuurlijk. Na rust gebeurde er dan ook niet veel meer. Voor mij natuurlijk wel, want ik mocht een kwartier voor tijd invallen. Voor wie weet ik niet meer (ene Marco van Basten, MvH). Ik weet nog wel dat ik een redelijke kans miste. Voor de club was het natuurlijk een wedstrijd om snel te vergeten. Een jaar later werd ik nog een keer uit dienst weggeroepen om reserve te zitten bij een andere bekerwedstrijd, uit tegen PSV. Ajax AJAX MAGAZINE APRIL 1999 81

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 81