jongeren in mijn land verontrust me wel. Kinderen van twaalf tot veertien jaar willen graag een discotheek binnendringen om bier te kunnen drinken. Of ze kopen in naam van hun ouders ergens bier om het vervolgens zelf op te drinken. Er wordt in Denemarken veel gediscussieerd over de vraag of de entreeleeftijd in discotheken voor jongeren verhoogd moet worden van 18 naar 21 jaar. Er zijn ook veel mensen met een verborgen drankprobleem. Veel van mijn landgenoten hebben zeker vijf bier per dag nodig om rustig te worden. In mijn ogen heb je dan al een probleem.' Taalgevoel Nog een overeenkomst tussen Nederland en Denemarken is de monarchie. Op 16 april is de Deense koningin Margrethe jarig. Het wordt minder uitbundig gevierd dan in ons land, maar er zijn natuurlijk wel de nodige feestelijkheden. Gronkjaer: 'Ze wordt in Kopenhagen rondgereden in een speciale open auto. Alle kinderen die naar de lagere school gaan, hebben die dag vrij. Dit geldt overigens niet voor werkende mensen en studenten.' Op Deense scholen wordt veel aandacht besteed aan buitenlandse talen. Wellicht verklaart dat voor een belangrijk gedeelte het zo geroemde Deense taalgevoel. Foto: Deens Verkeersbureau/Cees van Roeden 70 Gronkjaer spreekt uitstekend Engels en redelijk Duits. Hij zit inmiddels ook op Nederlandse les. Gronkjaer: 'Het gaat wel redelijk. Het is voor mijn Nederlands een voordeel dat ik op school Duits heb gehad. In Denemarken kreeg ik al in de vierde klas op de lagere school Engelse les. Alles bij elkaar heb ik negen jaar Engels gehad. Dat is goed geweest voor de ontwikkeling van mijn taalgevoel. Maar jullie taalgevoel is eigenlijk nog beter ontwikkeld. Als ik hier een ouder iemand Engels hoor spreken, vind ik het niveau meestal hoger dan dat van de oudere Deen.' Vakantie in Denemarken Raadt Gronkjaer Denemarken aan als vakantieland? 'Jawel, maar je moet niet speciaal voor het strand en het mooie weer komen. Ik kan met name het gebied waar ik vandaan kom aanraden. Er zijn daar veel zomerhuisjes met prachtige stranden in de buurt, 's Avonds kun je er bovendien heerlijk wandelen en er zijn genoeg goede restaurants. Er heerst een natuurlijke rust, want in Jutland ben je ver weg van de grote steden. Voor jongeren, die misschien uit willen gaan en wat willen drinken, hoef je heus niet naar Kopenhagen. Aan de noordkust in Jutland zijn in de zomer genoeg uitgaansgelegenheden, die qua sfeer te vergelijken zijn met het Leidseplein in Amsterdam.' Het wisselvallige klimaat houdt menig potentiële bezoeker weg uit Denemarken. Ook hier dus weer een duidelijke parallel met Nederland. Gronkjaer: 'Het kan inderdaad regenachtig zijn in de zomer. Dit jaar hadden we een erg slechte zomer. Maar de vijf jaren ervoor waren prachtig. Zes tot acht weken lang was het tussen de 20 en 35 graden. Dus ook dat kan in Denemarken.' Gronkjaer kende een valse start in Nederland. Als 20-jarige kwam hij aan in Amsterdam om er al snel geblesseerd aan zijn knie te raken. Ver van huis begon hij aan zijn revalidatie, in een omgeving waar hij niemand kende. Gronkjaer: 'Gelukkig sprak iedereen goed Engels, dat was zeker een voordeel. Ik woonde in een hotel en al na tien dagen in Nederland kreeg ik te horen dat ik onder het mes moest. De tranen stonden in mijn ogen. Achteraf denk ik wel dat het een verstandige Foto: Deens Verkeersbureau/John Summer beslissing is geweest. De revalidatie was erg zwaar, want ik was helemaal alleen. Mijn vriendin kon in die tijd niet overkomen. Mocht ik weer een keer in die omstandigheid geraken, dan zou ik liever in Denemarken geopereerd worden. Het is toch gemakkelijker om je gevoelens na een zware operatie in je eigen taal onder woorden te brengen. Maar ik vind Nederland inmiddels erg leuk. Ik woon nu met mijn vriendin in Amsterdam-Zuid, dat bevalt prima. We leven in een prettige buurt.' Net als vrijwel alle andere Ajacieden van niet-Nederlandse afkomst, gebruikt Gronkjaer de onbegrensde mogelijkheden van het internet om de contacten met zijn vaderland te onderhouden. 'Maar,' zegt hij laconiek, 'als ik thuis ben pak ik net zo gemakkelijk de telefoon om even naar mijn familie te bellen. Ik praat vooral veel met mijn vader, want hij is gek op voetbal. Hij vindt het erg jammer dat hij me nu niet zo vaak meer ziet spelen. Hij kan niet zo vaak overkomen, want hij heeft het druk met z'n werk. Er zijn gelukkig al veel van mijn vrienden langsgeweest. Dat maakt het leven hier een stuk gemakkelijker voor me. Het nieuws in Denemarken kan ik gemakkelijk volgen, want ik heb een Deense zender op de tv. Zodoende voel ik hier in Nederland contact met Denemarken, maar ik mis mijn land wel. Vrienden en familie vervang je niet zomaar, dus als mijn loopbaan voorbij is, ga ik zeker terug naar huis.' AJAX MAGAZINE APRIL 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 70