Jesper Gronkjaer deze kijk op Denemarken van buitenstaanders onmiddellijk af. 'In Kopenhagen heerst inderdaad een tamelijk open mentaliteit. De mensen leven in een grote stad en kunnen vrij uitbundig zijn, wat zelfs in hun dialect tot uiting komt. Maar dit geldt lang niet voor alle mensen in Denemarken. Ik kom zelf uit Jutland, uit een heel rustige omgeving. Die mensen zijn echt heel anders. Veel introverter. Daar kijken ze eerst de kat uit de boom als er nieuwe gezichten zijn.' Denemarken bestaat uit verschillende (schier-)eilandengroepen, omgeven door de Noordzee, het Skaggerak, het Kattegat en de Grote Belt. De hoofdstad Kopenhagen ligt op het eiland Seeland. Het schiereiland Jutland - dat direct aan Duitsland grenst - is groter dan Seeland. Hier, in het noordwestelijk gelegen plaatsje Thisted, groeide Gronkjaer op. De net geboren Jesper aanschouwde echter het eerste levenslicht in Nuuk, de hoofdstad van Groenland, waar zijn ouders indertijd in een ziekenhuis werkten. Na zes maanden keerde de familie Gronkjaer terug naar Denemarken. Gronkjaer: 'Ik heb in Thisted geleefd tot ik bijna achttien was. Toen ik voor Aalborg tekende, dat honderd kilometer oostelijk van Thisted ligt, moest ik wel verhuizen en nu woon ik dus in Nederland. De omgeving waar ik ben opgegroeid, is zeer natuurrijk. Er is veel heide en het is er dunbevolkt. In Thisted wonen 15.000 mensen. De Noordzee ligt op twintig kilometer afstand maar er zijn ook veel inlandse watergebieden. Er zijn verschillende bossen en er is ook een beschermd natuurgebied voor de dieren. Het is vreemd, ondanks dat ik uit een weinig bevolkt gebied kom, voel ik me toch stadsmens. Dat zal wel komen omdat Thisted in mijn omgeving een van de grootste steden is. Eigenlijk kun je Denemarken ruwweg in twee gedeelten opsplitsen, Jutland en Seeland. Jutland is meer voor de boeren en Seeland meer voor zakenmensen. Het is moeilijk hard te maken, maar ik denk dat in Jutland de wat Foto: Deens Verkeersbureau/Cees van Roeden rustigere Denen wonen. Er is meer natuur in Jutland en de mensen praten er rustiger dan de mensen die in Seeland wonen. Als een Deen mij hoort praten, weet hij direct dat ik uit Jutland kom.' Kroketten Een ander raakvlak tussen Nederland en Denemarken is het gebrek aan een echte eetcultuur. De Deen eet net zo gemakkelijk aardappelen als bonen en pasta. Gronkjaer vindt dat Nederland een rijkere eetcultuur dan Denemarken heeft. 'Jullie hebben kroketten, wij niet.' Gevraagd naar zijn mening over deze typisch Hollandse lekkernij, trekt hij een vies gezicht. Het is duidelijk, de behendige aanvaller houdt niet van kroketten. Over godsdienst in Denemarken kunnen we al net zo kort zijn als over de eetgewoonten. Er leven veel christenen in Denemarken, maar de opvattingen zijn zeer vrij. Gronkjaer: 'Zelf ga ik bijvoorbeeld bijna nooit naar de kerk, maar ik geloof wel in iets, een hogere macht. Veel Denen denken hierover net als ik.' Hoe zit het nu met de Denen en hun consumptieve gedrag? Het lijkt nauwelijks een vooroordeel om te veronderstellen dat de gemiddelde Deen niet vies van een glaasje is. Gronkjaer lacht. 'Als het over Denemarken gaat, krijg ik dit bijna altijd voorgelegd. Wij Denen hebben hiervoor een standaardantwoord bedacht: in Noorwegen en Zweden is het nog erger! Als je uitgaat, is een pilsje in Denemarken overigens niet veel duurder dan in Nederland. In Zweden en Noorwegen wel, daar zijn de prijzen van bier meestal twee maal zo hoog. Er wordt in Denemarken heus wel wat gedronken, maar dan vooral bij sociale gelegenheden. Een diner met lekkere wijn en vrienden is een goed Deens gebruik in het weekend. Maar ik moet toegeven, het alcoholgebruik onder AJAX MAGAZINE APRIL 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 69