is namelijk zo groot als we dan scoren. (Slaakt een diepe zucht om dit gevoel te verduidelijken.) Ik ben echt niet bang om onder druk te staan, maar het is gewoon lastig verdedigen als een ploeg je op eigen helft vastzet. Het ergste wat ik heb meegemaakt was tegen Grasshoppers, in de Champions-Leaguewedstrijd van twee jaar geleden. (Lacht.) Dat was echt abnormaal zeg!' Ajax won die wedstrijd met 0-1, waarmee het zich voor de kwartfinale plaatste. Was Melchiot erg nerveus in de genoemde thriller op Zwitserse bodem? Gedecideerd: 'Alleen toen ik het veld op kwam. Als de wedstrijd eenmaal is begonnen, voel ik geen spanning meer. Dat was tegen Grasshoppers niet anders. Ik vind ook dat dat niet kan, je mag in een wedstrijd nooit verstijven. Voor de meeste voetballers geldt gelukkig toch: hoe hoger de druk, des te beter je presteert. Na de wedstrijd tegen Grasshoppers merkte ik aan alles dat we een mooie prestatie hadden neergezet. Iedereen reageerde opgelucht, zowel in mijn directe omgeving als op straat.' Wat beschouw jij voetbaltechnisch als jouw sterke en zwakke punten? Na een korte stilte: 'Sterk is natuurlijk het één tegen één verdedigen. Maar ook mijn techniek is goed. Ondanks mijn lengte heb ik toch een goede souplesse. Met name in die souplesse zitten veel van mijn belangrijkste kwaliteiten. Mijn zwakke punten zijn eigenlijk gemakkelijk samen te vatten: alles moet gewoon beter. Ik ben nog jong en vind dat ik op alle fronten mezelf moet kunnen verbeteren. Ik lees en hoor weieens van grootheden in het voetbal dat ook zij vinden dat ze in bepaalde opzichten nog beter kunnen worden. Die uitspraken zijn bij mij blijven hangen, het gevoel dat het altijd beter kan. Toen ik nog bij de jeugd voetbalde vond ik het abnormaal dat die grote voetballers zoiets zeiden, maar nu ik bij het eerste van Ajax zit, begrijp ik beter wat zij bedoelen.' Hoe werk jij aan het verbeteren van je zwakke punten? 'Ik let erop bij de training en doe thuis voor mezelf bepaalde oefeningen. In mijn vrije tijd probeer ik veel op straat te spelen, dat is belangrijk voor je techniek. Of ik een perfectionist ben? Dat weet ik niet. Ik wil alleen voorkomen dat ik later moet constateren dat ik er niet alles aan heb gedaan. Dat verwijt wil ik me niet hoeven maken. Bovendien heb ik tot nu toe gemerkt dat het altijd goed komt als ik er keihard voor ga.' Hard werken, veel trainen, op een gezonde manier omgaan met spanning, het zijn allemaal onderdelen van het topvoetbal. Maar hoe belangrijk is het mentale aspect in de top? Bepaalt je mentale veerkracht tenslotte of je er al dan niet komt? Melchiot: 'Dat gedeelte wordt behoorlijk AJAX MAGAZINE APRIL 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 58