oo 0O 00 OO OO OO OO OO OO OO Foto: Louis van de Vuurst In 1989, na een seizoen waarin de taken van de al vroeg vertrokken Kurt Linder waren overgomen door Spitz Kohn en Louis van Gaal (en Ajax geen enkele prijs won), werden Bob Haarms en Leo Beenhakker voor de derde maal herenigd. Ajax vloog voor langere tijd Europa uit door het staafincident, maar werd met de patatgeneratie in het veld wel weer eens kampioen van Nederland. Een dieptepunt beleefde Bob Haarms op 9 juni 1991 toen de spelers in de op Sparta's Kasteel gespeelde wedstrijd tegen SVY zo weinig strijdlust aan de dag legden dat met 1-0 verloren werd. Een week later was PSV, Foto: Louis van de Vuurst met evenveel punten als Ajax maar een net iets beter doelsaldo, kampioen. Een nieuw hoogtepunt dient zich minder dan een jaar later aan als Ajax, inmiddels onder leiding van Louis van Gaal, de UEFA Cup wint, waarmee het na Juventus de tweede club is die alle drie de Europese bekers in bezit heeft. Geen van Ajax' Europese bekers werd gewonnen zonder Bob Haarms. Het tijdperk-Van Gaal kende meer hoogtepunten. Geassisteerd door Gerard van der Lem en Bob Haarms won Van Gaal met Ajax ook drie landstitels (1994, 1995, 1996), een KNVB-beker (1993), de Champions League (1995), de wereldbeker (1995) en de Europese Supercup (1996). Bob Haarms is de enige assistent-trainer ter wereld met een eigen fanclub. Deze werd opgericht op zondag 7 februari 1993 nadat Ajax met 6-0 van Sparta gewonnen had. Haarms lag op dat moment met hartklachten in het ziekenhuis. De fanclub stelt Haarms jaarlijks tijdens het Fanclub gala in de gelegenheid de Bobby Haarms Award uit te reiken aan een speler naar zijn hart. Tot nu toe kregen Danny Blind, Sonny Silooy, Mare Overmars en Jari Litmanen het beeldje overhandigd. Op 1 oktober 1995 werd in de bouwput die de Amsterdam ArenA toen nog was, het boek 'Tussen hemel en hok. Bobby Haarms en zijn Ajax' gepresenteerd. Als assistent van Van Gaals opvolger Morten Olsen won Haarms met Ajax vorig seizoen de dubbel. Dat was voor Ajax vijftien jaar geleden. Voor Haarms langer, want die was in 1983 even weg bij de club. Zijn laatste dateerde van 1979. Met de aanstelling van Jan Wouters is het aantal hoofdtrainers onder wie Haarms bij Ajax gewerkt heeft gekomen op twaalf. Om het hele illustere gezelschap nog eens op een rijtje te zetten: Michels, Kovacs, Knobel, Kraay, Ivic, Brom, Beenhakker, De Mos, Cruijff, Van Gaal, Olsen, Wouters. En dan ook maar alle drieëndertig prijzen die Haarms als assistent van bovengenoemde heren met Ajax won: twaalf landskampioenschappen, zeven KNVB-bekers, drie Nederlandse Supercups, vier Europa Cups voor landskampioenen, de Europa Cup voor bekerwinnaars, de UEFA Cup, drie Europese Supercups en twee wereldbekers. Haarms is erbij als er prijzen gewonnen worden en Ajax gehuldigd wordt, maar is tegelijk de stille kracht die werkt in de schaduw van het succes en zich nergens te goed voor voelt. Ajax-erelid Schoevaart heeft Bobby Haarms ooit getypeerd als de Haarlemmerolie in de Ajax-machinerie: overal goed voor. 'Al moet je putjes scheppen, je doet het, want het is voor je club.' Natuurlijk was vroeger alles beter, zeker de mentaliteit van voetballers. Bobby Haarms' uitdrukking hiervoor is: 'Vroeger had je houten schepen met ijzeren kerels, tegenwoordig zijn het ijzeren schepen met houten kerels.' Daaruit mag niet geconcludeerd worden dat Haarms oud begint te worden. Hij roept dit al decennia lang. 44 AJAX MAGAZINE APRIL 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 44