oo OO OO OO OO OO OO OO OO OO Toen Rinus Michels in 1971 naar Barcelona vertrok, had Bob Haarms met hem en Ajax in vier jaar vijf prijzen gewonnen: twee landskampioenschappen (1968, 1970), twee KNVB-bekers (1970, 1971) en de Europa Cup. Onder Michels' opvolger Stefan Kovacs wonnen Haarms en Ajax in twee jaar tijd maar liefst zeven prijzen: twee landskampioenschappen (1972, 1973), één KNVB-beker (1972), twee Europa Cups (1972, 1973), de wereldbeker (1972) en de - eerste - Europese Supercup (1973). De zelfverzekerdheid van het elftal dat in 1973 de derde Europa Cup op rij won was zo groot als Bob Haarms' pink krom staat. Die pink is in zijn jeugd tussen de deur gekomen en nooit rechtgezet. Vijf minuten voor het einde van de finale tegen Juventus in Belgrado kwam Arie Haan langs de zijlijn lopen en vroeg aan de trainers hoe lang er nog te spelen was. De hand die Haarms opstak om de resterende speeltijd aan te geven was de hand met de kromme pink. 'Viereneenhalf, Bob?' vroeg Haan grijnzend en liep stoïcijns het veld weer in. In de zomer van 1973 maakte Ajax een excursie naar het Griekse eiland Salamis voor een wedstrijd tegen de plaatselijke voetbalclub, die eveneens Ajax heette. Twee doelpunten van John Rep beslisten het duel in het voordeel van (het veredelde tweede elftal van) het Amsterdamse Ajax. Van de ruïnes waar ooit de Griekse held Ajax geleefd had, nam Bob Haarms een steen mee terug naar de Meer, waar dit aandenken aan de naamgever van de club een plaats kreeg in de prijzenkast. Met de derde hoofdtrainer die Haarms assisteerde, George Knobel, won hij slechts één prijs, de Europese Supercup. Na 1-0 verlies in Milaan werd het op 16 januari 1974 in het Olympisch stadion tegen Europa-Cup-2-winnaar AC Milan 6-0. Na het ontslag van George Knobel op 12 april 1974 kreeg Bob Haarms de ondankbare taak toebedeeld het van de Limburger over te nemen. Ajax had nog vijf competitiewedstrijden te gaan: De Graafschap - Ajax (1-0), Ajax - Sparta (0-0), Telstar - Ajax (2-1), Ajax - FC Den Haag (3-1) en Roda JC - Ajax (0-0). Ajax eindigde als derde. Tijdens Haarms' tijdelijke hoofdtrainersschap speelde Ajax in Parijs een vriendschappelijke wedstrijd tegen het Franse nationale elftal. Hoewel Ajax goed speelde, verloor het de wedstrijd met 1-0. Voor Bob Haarms was het een bijzondere wedstrijd door de persoon van Frankrijks bondscoach... Stefan Kovacs. In de aanloop naar de wedstrijd Frankrijk - Ajax noemde Kovacs Bob Haarms in een interview een van de belangrijkste schakels in de succesketen van Ajax. Die uitspraak had tot gevolg dat de Ajax-trainer door zowel Racing Strassbourg als Olympique Marseille benaderd werd voor het trainersschap. De man die voorzitter was van beide clubs vroeg Haarms waar hij wilde werken. Het was een serieuze vraag en het antwoord was dat ook: 'Ajax'. Met Hans Kraay, Haarms' vierde trainer bij Ajax, won de club geen enkele prijs. Kraays vertrek voor aanvang van het seizoen 1975- 1976 betekende voor Haarms een weerzien met Rinus Michels. Haarms was in de tijd van Kraay begonnen met de cursus in Zeist voor het hoogste trainersdiploma, maar toen bleek dat Michels hem steeds meer voor het eerste elftal nodig had, gaf hij er de brui aan. Zijn club had hem nodig, en dat vond hij belangrijker. Had Haarms eigenlijk ooit wel hoofdtrainer van Ajax willen worden? Zijn antwoord luidt: 'Stel dat ik ooit hoofdtrainer was geworden, dan had ik na AJAX MAGAZINE APRIL 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 41