©O OO OO OO OO voor iedere trainer. Bob Haarms weet echter: 'Als je je contract bij Ajax tekent, waan je je in de hemel, maar als je de volgende dag aan de bak moet, begint de hel.' Bij Ajax, waar winnen de norm is, moeten zelfs godenzonen zich in het zweet werken. Na de verloren Europa-Cupfinale tegen AC Milan kwam Bob Haarms in de zomer van 1969 in volledige dienst bij Ajax. Hij schoof een plaatsje op in de hiërarchie. Cor Brom was naar Vitesse vertrokken, Han Grijzenhout ging het tweede trainen en hij de jeugd. In de aanloop naar het eerste grote Europa-Cupsucces ontmoette Bob Haarms Tilly, die destijds de kantine van Ajax' buur WGA beheerde. Zij trouwden in 1972. AJAX MAGAZINE APRIL 1999 Foto: Louis van de Vuurst boel was, ging ik slecht fluiten,' zegt hij daarover. 'Overtredingen niet zien, dubieuze doelpunten goedkeuren. De wedstrijd nabootsen, ze opzwepen, ze mentaal prepareren op wat ze te wachten stond. Na afloop in de kleedkamer kookten ze, maar ze waren wel weer bij de les en de zondag erop pakten ze die twee punten.' In deze tijd begon Haarms ook met zijn bikkelharde hersteltrainingen, die hem de bijnaam de 'Goede beul' opleverden. Het eerste slachtoffer was Ruud Krol, die op 21 april 1971 in de halve finale van het bekertoernooi tegen NEC zijn kuitbeen brak. Krol miste de Europa-Cupfinale tegen Panathinaikos en bracht zijn vakantie samen met Bobby Haarms door, al touwtje springend, oefeningen uitvoerend op de Zweedse bank en sprintjes trekkend in het verzwaarde vest. De volgende patiënt was rechtsback Wim Suurbier, die op 26 juli 1971 was geopereerd aan zijn meniscus. Krol en Suurbier waren de eersten in een lange, lange rij van Ajacieden die Haarms vervloekten tijdens, maar dankbaar waren na zijn zware, maar heilzame revalidatietrainingen. Haarms en Grijzenhout assisteerden Michels bij de trainingen van het eerste elftal. Meegaan naar Europa- Cupwedstrijden was er nog niet bij, want de trainingen van de andere elftallen gingen gewoon door. Wel hing men tijdens de training een transistorradio in het doel om de wedstrijd te kunnen volgen. Onder Michels werd begonnen met het op scherp spelen tijdens trainingspartijtjes, onder het motto dat je speelt zoals je traint. Om de boel scherp te houden hanteerde Haarms daarbij op dubbelzinnige wijze de scheidsrechtersfluit. 'Als het een flauwe Foto: Louis van de Vuurst

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 39