OO OO OO OO OO OO OO OO OO OO OO Foto: Ron Richel verdere leven mank wilde lopen, en trainer te worden. In de zeven jaar van zijn actieve carrière bij Ajax 1 speelde Haarms tweeënzeventig officiële wedstrijden, waaronder drie Europa-Cupwedstrijden. Hij scoorde één maal. Behalve Jack Reynolds waren zijn trainers achtereenvolgens Robert Thomson, Karei Kaufman en Willy Stejskal (in het seizoen 1952-1953), Walter Crook (1953-1954), Karl Humenberger (1954-1959) en, in zijn ongelukkige laatste seizoen, Vic Buckingham. Haarms begon zijn trainerscarrière bij de Duivendrechtse AVB-tweedeklasser ODA. Via een speciale constructie bleef hij, op eigen verzoek, lid van Ajax. Na drie jaar ODA stapte Haarms over naar de KNVB-vierdeklasser Nautilus, de bedrijfsvereniging van Shell. In zijn eerste seizoen eindigde zijn ploeg op een gedeelde eerste plaats met Meerboys. Haarms kreeg het voor elkaar dat de beslissingswedstrijd in de Meer gespeeld mocht worden, maar die ambiance kon zijn jongens toch niet zo inspireren dat Nautilus kampioen werd. In het seizoen 1964-1965 greep Nautilus de titel wel en promoveerde de club naar de derde klasse van de KNVB. Het was Haarms' eerste kampioenschap, want in zijn Ajax-tijd was Ajax kampioen geworden in 1957, toen hij in het tweede speelde, en in 1960, toen hij al gestopt was. AJAX MAGAZINE APRIL 1999 Na twee seizoenen Nautilus volgden er twee bij Aalsmeer. Toen belde Haarms' oude ploegmakker Rinus Michels, inmiddels trainer van Ajax, hem op met het verzoek amateurtrainer te worden bij zijn oude liefde. In de zomer van 1967 keerde Bob Haarms terug in de Meer. De trainersstaf van Ajax werd met de komst van part-timer Haarms uitgebreid van drie naar vier. Michels deed het eerste, zijn assistent Cor Brom het tweede, Han Grijzenhout de jeugd en Haarms de amateurs (het derde tot en met het zesde elftal). Al snel na zijn aanstelling breidden Haarms' werkzaamheden zich uit. Hij werd ingeschakeld bij de jeugdafdeling, trainde 's avonds de semi-prof Gert Bals, vloog naar het buitenland om voor Michels spelers te bekijken en nam bij thuiswedstrijden van Ajax plaats op het dak van de tribune om in de rust verslag te doen aan Michels van de waarnemingen die hij vanaf die positie gedaan had. Klinkende overwinningen zijn mooi, maar mogen nog niet tot maandagochtend nagalmen. Nederlagen daarentegen moeten doordreunen tot de volgende wedstrijd. Deze en dergelijke hoge Ajax- normen leerde Bob Haarms van Rinus Michels, 'de man aan wie we alles te danken hebben'. Een beroemde uitspraak van Bob Haarms over de Ajax kenmerkende instelling luidt: 'Winnen is bij ons normaal, een gelijkspel betekent: het hok in, en verliezen is een begrafenis.' Het hok is de kleedkamer, of welke andere ruimte dan ook, waar spelers en trainers elkaar achter gesloten deuren de waarheid vertellen tot de stukken eraf vliegen. Dat is wat er gebeurt als Ajax gelijkspeelt. Voetballen bij Ajax is een droom voor iedere voetballer, er trainer zijn een droom 37

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 37