ook dat we in eerste instantie dichter bij huis moeten blijven. Mits ze voldoende kwaliteit hebben, komen Nederlandse spelers eerder in aanmerking om te worden gekocht. En leg dit nou niet uit als een soort vreemdelingenhaat. Het gaat erom dat spelers elkaar zo gemakkelijk mogelijk kunnen begrijpen, op en buiten het veld. Dat bevordert ook het groepsproces.' Het is een logisch betoog. Jammer alleen dat een speler als Niels Oude Kamphuis, die kon kiezen tussen Schalke '04 en Ajax, dan toch de Duitse subtopper prefereert. Het is niets nieuws. Cocu kwam ook niet. Makaay leek het leuker bij Tenerife. Maar dat het Ajax niet lukt om Niels Oude Kamphuis aan te trekken, wordt door de verbitterden als een veeg teken gezien. 'Bij Niels heeft de omgeving volgens mij de doorslag gegeven,' meent de trainer die een goed oriënterend gesprek had met de Twente-speler. 'Als je in Enschede woont, is Gelsenkirchen meer je omgeving dan Amsterdam.' Waar liggen de roots van Mark van Bommel, vraag je je angstig af. En Mols was toch echt een Amsterdammer?! Wordt er nog gevoetbald op het Balboa-plein? Jan Wouters: 'De zoektocht naar spelers is lastiger dan ooit. Vroeger had Ajax nauwelijks concurrentie. Zeker niet in Nederland. Als Ajax je vroeg, dan ging je. Maar tegenwoordig zijn er zoveel clubs op jacht naar die paar talenten die er rondlopen, dat het moeilijk wordt. Vooral ook omdat buitenlandse clubs werven in heel Nederland. Wat je er ook van vindt, het is zo. En je zult ernaar moeten handelen. In dat kader is het ook goed dat Ajax samenwerking zoekt en vindt met buitenlandse clubs. Alleen, aangezien het ook een opleidingsverhaal is, zijn er op korte termijn nog geen resultaten van te verwachten. En ook op die korte termijn zal er iets moeten gebeuren. In feite is het bijna jammer te noemen dat het vorig jaar zo goed is gegaan. Ajax werd landskampioen en won de beker. Daardoor ontstond misschien het idee dat je god- geve-de-greep tien spelers kunt kopen en succes in huis hebt. Door dat succes is er hier en daar wel wat zand in de ogen terecht gekomen. In sommige opzichten hebben we zitten slapen. Dat is het misleidende van een prijs.' De rek De tol van de roem, dat is de kortste en dus minst pijnlijke samenvatting van het huidige seizoen. Hoe onwaarschijnlijk ook, maar Ajax moet alle zeilen bijzetten om de tweede of derde plek te bemachtigen. Jan Wouters: 'De enige conclusie is dat we een pas achterwaarts moeten doen om er twee vooruit te kunnen maken. En als ik er niet in zou geloven dat dat mogelijk was, zou ik niet aan deze klus zijn begonnen. Ik ben ervan overtuigd dat Ajax nog altijd voldoende mogelijkheden heeft. Er is geen enkele reden voor paniek. We zullen alleen een duidelijke lijn moeten kiezen. En dat zal niet voor iedereen even leuk zijn. Inmiddels is duidelijk dat er bij sommigen nog wel rek zit in hun ontwikkeling en bij anderen niet. De laatste categorie is te groot. Met die constatering moeten we aan de slag. En daarbij is het niet zo dat als je allemaal de schouders eronder zet, het allemaal wel goed komt. Hard werken alleen is geen garantie. Het moet vanuit een goed geformuleerd idee gebeuren. Bij beleid hoort visie. En Ajax heeft genoeg mensen in huis die die visie kunnen ontwikkelen.' Popov stapt de circustent in. Vijftigduizend mensen applaudisseren. Popov is in zichzelf gekeerd. Hij lijkt zich niet bewust van het publiek. Uit een kom vol water tovert hij een prachtige witte duif, die onder het dak blijft cirkelen. AJAX MAGAZINE APRIL 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 30