ingeboet. Frank en Ronald zijn weg. Als je dan ook nog andere basisspelers niet kunt inzetten, wordt het er niet gemakkelijker op het tij te keren.' De erfenis En dan te bedenken dat de eerste kampioensstickers van Feyenoord de diehards al hebben bereikt. Het is om je kapot te lachen, als het niet zo droevig was. Het is een ding om tegen je verlies te kunnen - Ajax kan dat niet - maar tegen je winst kunnen is pas echt een test der beschaving. Het kampioenschap zij Feyenoord van harte gegund. Maar of de Europese voetbalwereld versteld zal staan van de Rotterdamse revelatie, is, ook los van Stuttgart, nog maar de vraag. Een belangrijker vraag is echter hoe lang het nog zal duren vooraleer men zich weer in de tegenwoordige tijd in plaats van de voltooid verleden zal vermoeien passende loftuitingen te formuleren over het Ajax- spel. Anders gezegd: hoe slecht staat Ajax er precies voor? Jan Wouters: 'Ik ben er steeds meer achter gekomen dat we ongeveer vanaf nul moeten beginnen. En dat bedoel ik geenszins als sneer naar Morten Olsen. Het is meer een verwijt dat de hele club treft. Het gaat er niet om schuldigen aan te wijzen of personen aan te vallen. Als je vier buitenlandse spitsen hebt, is er in de opleiding toch ergens iets mis gegaan. Kluivert stamde uit de Cruijff-periode. Daarna is er eigenlijk bijna niets meer doorgekomen. Nou weet ik ook wel dat er niet iedere lichting een Kluivert, Seedorf of Davids tussen zit. Maar het gaat erom dat je in de opleiding anticipeert op de ontwikkelingen. Spitsen zijn er niet gekomen, op een enkele belofte na. En de opleiding van eigen verdedigers is een langer bestaand probleem, gezien de geringe weerstand die er doorgaans in de jeugd is. We moeten zorgen dat we een oplossing vinden voor de gaten die in de selectie ontstaan. Het is niet gebeurd, vandaar dat we nu een achterstand moeten zien goed te maken. De beroemde kweekvijver moet weer iets gaan opleveren. Maar dat lukt niet van het ene op het andere seizoen.' Zand in de ogen Misschien is het allemaal ook wel te goed gegaan. De wet van de remmende voorsprong lijkt op Ajax van toepassing. Het succes was een goed argument tegen de vernieuwingsdrift, afgezien van de ambitie en visie waarmee sommigen de vooruitgang hebben willen waarborgen. 'Het lijkt mij niet zo'n slecht idee,' zegt Wouters, 'om meer bij de subtoppers te scouten. Zorg dat je voor een positie in de selectie drie of vier spelers beschikbaar hebt en pik er de besten uit. Dat is beter dan pas op zoek gaan als de plek per direct moet worden opgevuld. De aankopen zijn dan altijd minder weloverwogen. Ik denk AJAXMAGAZINE APRIL 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 29