alleen is niet genoeg m De wil om te winnen Als het goed gaat word je als trainer van Ajax bejubeld en geprezen. Dan heb je de mooiste baan van de wereld. Als Ajax wint, is de ArenA het voorportaal van de onsterfelijkheid. Dan is je reputatie voor eens en altijd gevestigd. Maar Ajax wint niet (altijd). Jan Woujteri zou zo in het Russische StaatseinpÈS kunnen. Zijn expressie is als PE VISIE VAN JAN WOUTERS die vanJPopov, de fenomenale clown wiens grappen djt menselijk tragiek tegelijk blootleggen en verlichten. Het publiek woroiieder optreden verscheurd door een drang die doet schateren en een die doet huilen. Is zijn opdracht onmogelijk? Hoe kan je goochelen zonder mouwen? Hoe bouw je een huis zonder fundament; zonder dat men eraan dacht te heien? Of komen deze bespiegelingen te zeer voort uit het verdriet om de verliespunten, dat zich gaande dit seizoen als onkruid zo onbarmhartig heeft geworteld in de clubliefde? 'Het gaat niet goed,' stelt de trainer vast. 'Als je zoveel punten verspeelt, kan het niet goed gaan. Niet dat de punten die je haalt, of niet haalt, allesbepalend zijn; maar als je op een punt komt waarop zelfs het uitzicht op de tweede plaats moeizaam wordt, is er duidelijk een probleem.' Maar wat is het probleem? Wouters weigert zijn analyse. Hij weet dat er te veel zere plekken zijn om vingers op te leggen. door Raymond Bouwman foto's Louis van de Vuurst Hij wil niet negatief worden; weigert individuen aan te wijzen die het probleem hebben doen ontstaan. Dit seizoen is Ajax het slachtoffer van Murphy's Law: alles wat mis kan gaan, gaat mis. Jan Wouters: 'Vraag me niet uit te leggen hoe het komt dat als het eenmaal slecht gaat, het zo gemakkelijk nog slechter gaat. Het is zo. Een club die het goed gaat, heeft het geluk aan zijn kant. Kijk maar naar Feyenoord. Winst, geen blessures, nauwelijks schorsingen, en dan scoor je in de laatste minuut de winnende. En wij kennen dat proces ook nog wel. De term "lucky Ajax" bestaat zo lang als de successen. Het heet afdwingen, maar hoe het werkt weet niemand echt. Het heeft in ieder geval met vertrouwen te maken; zelfvertrouwen. Als de spelers niet beter weten dan dat het goed komt, en de trainer, en het publiek, dan komt het ook goed. Afdwingen.' De onverzettelijkheid Wouters lijkt de aangewezen man om het geluk af te dwingen. Sterker nog, hij is de aangewezen man. Het bestuur benoemde hem om orde op zaken te stellen. De keuze lag niet alleen organisatorisch voor de hand. Wouters was trainer van het tweede en bedoeld om te zijner tijd door te schuiven. Maar hij was ook als speler de hardvochtige winner, die een nederlaag nog niet accepteerde als hij de uitslag de volgende dag in de krant las. Maar hoe onverzettelijk kun je eigenlijk als trainer zijn? Jan Wouters: 'Het is geen kwestie van acceptatie. Je bekijkt iedere wedstrijd op wat er wel en niet goed ging. De fouten probeer je de volgende keer te voorkomen. Dat doe je als je wint en als je verliest. Ik put dan moed uit de constatering dat de fouten die we tegen Twente maakten, tegen Heerenveen niet werden begaan. Of dat in AJAX MAGAZINE APRIL 1999 25

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 25