voetbal-ambtenaren nodig. Werkers als Morten Olsen of Wouters, die een nieuw elftal bouwen. Wouters heeft zich van de onderste regionen van het profvoetbal omhoog geknokt naar het niveau van Ajax en Bayern München. Toen Cruijff hem naar Ajax haalde, werd hij door spelers als Van Basten openlijk beschimpt. Kijk wat er van Wouters is geworden. Ik zou als jonge speler doodsbang zijn voor die norse blik van hem. Maar ik vond het jammer dat Olsen weg moest. Hij heeft dat gedoe rond Frank en Ronald de Boer op z'n beloop gelaten. Hij had ze op hun sodemieter moeten geven. Als je niets doet, zit je fout.' HK: 'Voetballers verdienen tonnen per jaar, maar willen een trainer die de zweep erover legt. Het is hetzelfde als de topmanagers die zich na hun werk in seksclubs laten afrossen door dames in zwart leer. Voetballers hebben verschrikkelijk veel macht, maar ze schreeuwen om structuur. Vitesse heeft er verstandig aan gedaan Herbert Neumann terug te halen. Een man met flair, maar ook zo'n man die staat te blèren langs de kant. Onbegrijpelijk dat ze hem indertijd hebben weggestuurd om Leo Beenhakker binnen te halen.' GdJ: 'Beenhakker is een flapdrol. Een man die alleen voor effect kan zorgen bij kleurloze clubs als Feyenoord. Maar dat effect is binnen een mum van tijd uitgewerkt. Hij heeft Italiaanse flair, maar niet de bijbehorende kunde. Op zich is het knap dat hij alleen met die flair weet te 'Johan Cruijff Vijftig Jaar', Peter van Straaten, in: Hard Gras, april 1997 gezegd en gedaan. Beenhakkers fout is dat ie overal te lang blijft zitten. Hij lijkt Gerardjan Rijnders wel.' HK GdJ: 'Peter van Straaten!' HK: 'Helemaal Cruijff. Precies de wijze waarop hij speelde. Alleen Theo van den Boogaard heeft Cruijff mooier getekend. Zelfs als Van Straaten het gezicht had weggelaten, zou je Cruijff onmiddellijk herkennen. Cruijff is uniek. Ik mijn laatste Gilles de Geus-album laat ik Gilles rondlopen met het handboek Elk nadeel heb een voordeel. Zo'n mooie uitspraak is dat. Die hoort op I een tegeltje thuis. I Cruijff is nadat hij I stopte met I voetballen, heel I merkwaardig, een mooie man I geworden. Die I groeven in zijn t gezicht staan j geweldig.' GdJ: 'Kijk naar dat rechtervoetje: prachtig, hoe hij de bal meeneemt. Je I ziet dat Van Straaten van Cruijff J houdt. Hij zet Cruijff neer als het jongetje dat Cruijff HK GdJ: 'Joep Bertrams.' GdJ: 'Vreselijk. Zo erg. Ik kan dit niet aanzien. Die man heeft altijd flauwe grappen, altijd geconstrueerde tekeningen. Wat een zwakte dat hij op de broekjes de namen "Ronald" en "Frank" heeft gezet. Frank en Ronald wie? Toch niet Frank en Ronald Verbeek zeker?' HK: 'Het zieligste aan Joep Bertrams is dat altijd is gebleven. Cruijffs grootheid wordt nu pas in Nederland herkend. De rest van de wereld had het al veel eerder gezien. Ik was ooit op dat verschrikkelijke Malta, een land met een mengelmoes van culturen. Katholiek, islamitisch, Engels, mediterraan. Buschauffeurs reden daar rond met afbeeldingen van Jezus Christus, Bob Marley, Khomeini én Johan Cruijff op hun dashboard geprikt.' HK: 'Cruijff werd lang voor zeikerd en ouwehoer versleten. Met z'n onnavolgbare persconferenties bij Barcelona begon zijn ster te rijzen. Maar pas na z'n hartaanval heeft hij in Nederland een heroïsche status gekregen.' GdJ: 'Cruijff werd toen kwetsbaar, waardoor heel Nederland van hem gingen houden. Iedereen schrok zich rot; het was een collectief schuldgevoel over dat we hem in zijn gezonde leven niet genoeg geëerd hadden. Als hij overlijdt zal de nationale rouw groter zijn dan bij de dood van Koning Hoessein van Jordanië.' scoren. Beenhakker is vergelijkbaar met de eerste de beste doorsnee interim-manager. Zo'n type komt binnen, roept van alles en nog wat, maar moet binnen een half jaar wel wegwezen. Want dan vraagt iedereen zich af wat zo'n man nu al die tijd heeft AJAX MAGAZINE APRIL 1999 227

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 227